Z komżą

KnC 2/2018

Formacja

Formacja

Nie bój się tego zrobić

Autor: ks. Jacek Zjawin
Wydawało się, że nie będzie to zbyt trudne. Gdy nadszedł wyznaczony na wystąpienie dzień i chłopcy stanęli pod tablicą, a pani od historii usiadła w ostatniej ławce, nagle… zrobiło im się ciemno przed oczami...

 
W połowie roku szkolnego przyszedł czas na realizację projektu z historii. Tomek z Bartkiem podjęli się przygotowania tematu o starożytnym teatrze greckim. Zgromadzili dosyć dużo materiału z internetu i stworzyli ciekawą prezentację. Pozostał jeszcze ostatni element, czyli zaprezentowanie zgromadzonego materiału przed klasą. Wydawało się, że nie będzie to zbyt trudne. Gdy nadszedł wyznaczony na wystąpienie dzień i chłopcy stanęli pod tablicą, a pani od historii usiadła w ostatniej ławce, nagle… zrobiło im się ciemno przed oczami. Myślę, że znacie to uczucie: nogi jak z waty, względnie jak z galarety, sucho w gardle, pustka w głowie. Tomek zaczął nawet coś mówić, ale zauważył, że zaczyna się jąkać, zacinać i gubić. Po kilku minutach takich męczarni pani od historii skwitowała:
– Chłopcy, widzę, że dzisiaj nie jesteście w dobrej formie, daję wam kolejną szansę na przedstawienie projektu za tydzień.
Tomek i Bartek z ulgą wrócili do ławki, popatrzyli na swoje czerwone z przejęcia twarze i do końca dnia, nikt z nich ani słowem nie skomentował historycznej porażki...
 
więcej w lutowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Ks. Jacek Zjawin
 
Przy pisaniu artykułu korzystałem z materiałów szkoleniowych pt. Pozbądź się stresu przed wystąpieniami publicznymi M. Tarana i B. Kuli, Warszawa 2012.

Wskazówka antystresowa:
Mów o tym: Nie bój się mówić o swoim stresie najbliższym, a także osobom, przed którymi dokonujesz prezentacji. Przyznanie się do słabości zwiększa życzliwość słuchaczy i obniża poziom stresu.
 
Ważne pojęcie
Modlitwa jako antystresor – pogłębione życie duchowe skutkuje większą odpornością na stres, ponieważ daje solidny fundament miłości Bożej, na którą możemy liczyć w najtrudniejszych sytuacjach.
 
Zadanie ks. Jacka
W porozumieniu z księdzem opiekunem przygotuj wystąpienie na temat liturgii i przedstaw je na najbliższej zbiórce ministranckiej. Postępuj zgodnie z hasłem: „Rób to, czego się boisz, a przestaniesz się bać”.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 7/8/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 7/8/2019, ks. Jacek Zjawin
KnC 6/2019, ks. Jarosław Wąsowicz SDB

Bez komży

KnC 7/8/2019, Michał Bondyra
KnC 7/8/2019, Michał Bondyra
KnC 7/8/2019, Michał Bondyra
KnC 7/8/2019, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media