Z komżą

KnC 2/2018

Formacja

Formacja

Nie bój się tego zrobić

Autor: ks. Jacek Zjawin
Wydawało się, że nie będzie to zbyt trudne. Gdy nadszedł wyznaczony na wystąpienie dzień i chłopcy stanęli pod tablicą, a pani od historii usiadła w ostatniej ławce, nagle… zrobiło im się ciemno przed oczami...

 
W połowie roku szkolnego przyszedł czas na realizację projektu z historii. Tomek z Bartkiem podjęli się przygotowania tematu o starożytnym teatrze greckim. Zgromadzili dosyć dużo materiału z internetu i stworzyli ciekawą prezentację. Pozostał jeszcze ostatni element, czyli zaprezentowanie zgromadzonego materiału przed klasą. Wydawało się, że nie będzie to zbyt trudne. Gdy nadszedł wyznaczony na wystąpienie dzień i chłopcy stanęli pod tablicą, a pani od historii usiadła w ostatniej ławce, nagle… zrobiło im się ciemno przed oczami. Myślę, że znacie to uczucie: nogi jak z waty, względnie jak z galarety, sucho w gardle, pustka w głowie. Tomek zaczął nawet coś mówić, ale zauważył, że zaczyna się jąkać, zacinać i gubić. Po kilku minutach takich męczarni pani od historii skwitowała:
– Chłopcy, widzę, że dzisiaj nie jesteście w dobrej formie, daję wam kolejną szansę na przedstawienie projektu za tydzień.
Tomek i Bartek z ulgą wrócili do ławki, popatrzyli na swoje czerwone z przejęcia twarze i do końca dnia, nikt z nich ani słowem nie skomentował historycznej porażki...
 
więcej w lutowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Ks. Jacek Zjawin
 
Przy pisaniu artykułu korzystałem z materiałów szkoleniowych pt. Pozbądź się stresu przed wystąpieniami publicznymi M. Tarana i B. Kuli, Warszawa 2012.

Wskazówka antystresowa:
Mów o tym: Nie bój się mówić o swoim stresie najbliższym, a także osobom, przed którymi dokonujesz prezentacji. Przyznanie się do słabości zwiększa życzliwość słuchaczy i obniża poziom stresu.
 
Ważne pojęcie
Modlitwa jako antystresor – pogłębione życie duchowe skutkuje większą odpornością na stres, ponieważ daje solidny fundament miłości Bożej, na którą możemy liczyć w najtrudniejszych sytuacjach.
 
Zadanie ks. Jacka
W porozumieniu z księdzem opiekunem przygotuj wystąpienie na temat liturgii i przedstaw je na najbliższej zbiórce ministranckiej. Postępuj zgodnie z hasłem: „Rób to, czego się boisz, a przestaniesz się bać”.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2018, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2018, ks. Jacek Zjawin
KnC 4/2018, ks. Łukasz Chruściel
KnC 4/2018, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 5/2018, Michał Bondyra
KnC 5/2018, Michał Bondyra
KnC 5/2018, Michał Bondyra
KnC 5/2018, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Ojcze przebacz im. Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu Best
seller
Anselm Grun
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia