Autor: ks. Jakub Dębiec
Choć już w listopadzie zaczyna się świąteczny szum, a witryny sklepowe i ulice miast powoli zmieniają swój wygląd, to Kościół proponuje nam czas wyciszenia, poświęcony modlitwie za zmarłych, refleksji nad przemijalnością życia.
W liturgii Kościoła 1 listopada przeżywamy uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy wtedy tych, którzy oglądają Boga w niebie. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy i szkoły łatwiej nam wtedy odwiedzać cmentarze, by modlić się też za tych zmarłych, którzy na nich są pogrzebani. Wierzymy, że nasza modlitwa jest dla nich pomocą w opuszczeniu czyśćca i wejściu do nieba...
więcej w listopadowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
fot. andreus/fotolia.com
Czy wiesz, że:
Początki uroczystości Wszystkich Świętych są związane z przeniesieniem relikwii świętych męczenników z katakumb do Panteonu. Polecił to zrobić papież Bonifacy IV w obawie przed najazdami barbarzyńców na Rzym. Poświęcił on Panteon 13 maja 608 r. w dniu święta męczenników. Nieco później, pod wpływem innej tradycji, dzień ten przeniesiono na 1 listopada. Panteon stoi w Rzymie do dziś. Do dziś można go zresztą nawiedzić. Podobno w jego pobliżu sprzedawane są najlepsze lody w całym Rzymie!
-