Z komżą

KnC 10/2018

Formacja

Formacja

Rzuć cumę i wypływaj z portu!

Autor: ks. Jacek Zjawin
Nasze rozmowy z rodzicami bardzo często dotyczą spraw codziennych: szkoły, zdrowia, zakupów itp. Rodzice są jednak i po to, by wprowadzić nas w dorosłe życie. Warto czasami namówić mamę lub tatę na rozmowy dotyczące poważnych spraw: wyboru drogi życiowej, założenia rodziny, sensu życia i śmierci, wiary, miłości, wieczności… Doświadczenie pokazuje, że rodzicom jest trudno rozpoczynać takie rozmowy, więc może dobrym pomysłem byłoby znalezienie okazji (np. dłuższy jesienny spacer) i zapytanie o te sprawy.

Od ostatniej poważnej rozmowy z tatą minęło już trochę czasu. W głowie Tomka powstawały nowe pytania dotyczące zapowiedzianej podróży do prawdziwej męskości. Rozpoczął się piękny, złoty październik. Pewnego popołudnia, gdy mama wyjechała z koleżankami na zakupy, a Tomek z tatą „leżeli przed telewizorem”, w pewnym momencie tata wyłączył kiepski program i zaczął:
– Zanim ruszymy w podróż do prawdziwej męskości, musimy trochę czasu poświęcić na odwiązanie cumy, która trzyma nas mocno przy brzegu – powiedział, wspominając młodzieńcze przygody podczas rejsów mazurskich.

więcej w paźdzernikowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. Jacek Zjawin

fot. Asmakar/Fotolia.com

Słowniczek
Cuma – gruba lina, za pomocą której przytwierdza się statek do nabrzeża; należy zawiązać specjalny węzeł cumowniczy, który nie poluzuje się pod wpływem ruchów statku wywołanych wiatrem i falami.

Zadanie ks. Jacka
Poszukaj w rodzinnych zasobach swoich zdjęć zrobionych tuż po urodzeniu. Niektórzy rodzice przechowują także zdjęcia z USG, pokazujące dziecko w łonie matki. Może to będzie okazja do rozmowy z rodzicami na temat początku twojego życia?

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2019, ks. Jacek Zjawin
KnC 4/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 4/2019, Tomasz Błaszak
KnC 3/2019, ks. Patryk Nachaczewski

Bez komży

KnC 4/2019, Michał Bondyra
KnC 4/2019, Michał Bondyra
KnC 4/2019, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Myśli na każdy dzień Escriva
Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media