Bez komży

KnC 1/2018

Sport

Sport

Ministranci przy szachownicach

Autor: Michał Bondyra
Blisko tysiąc partii podczas dwudniowych zawodów rozegrało ponad 120 ministrantów z 13. polskich diecezji. Na IX Mistrzostwach Polski Ministrantów w Szachach nie zawiedli faworyci, nie brakowało też dramatycznych spotkań, ale i sensacyjnych rozstrzygnięć.
Jak zwykle w trzeci weekend listopada w starachowickim hotelu Senator zebrali się ministranci z całej Polski, by na szachownicach udowodnić, który z nich do listopada 2018 r. będzie posługiwał się tytułem najlepszego w kraju. Od kilku lat turniej odbywa się w podwójnej formule: mistrzostwach w szachy szybkie pierwszego dnia i mistrzostwach w szachy błyskawiczne – drugiego.
 
Chojna show
W sobotę ponad setka młodych szachistów grała po dziewięć 15 minutowych rund. Klasą sam dla siebie po raz kolejny był Michał Chojna. Gra siedemnastolatka idealnie wpisuje się w zasadę, którą wyznawał czołowy polski szachista XX w. Ksawery Tartakower. Mówiła ona o tym, że „zawsze istnieje właściwe posunięcie, tylko trzeba je znaleźć”. Grający na co dzień w klubie szachowym Hetman Zamość ministrant te właściwe posunięcia na szachownicach znajduje od blisko dziesięciu lat. Znalazł je i tym razem, zdobywając złoty medal mistrzostw nie tylko podczas zawodów w szachach szybkich, ale i dzień później w błyskawicznych, w których partii do rozegrania było więcej (11), ale były też trzy razy krótsze (trwały po pięć minut).
 
Łupy Borowików
Mistrzostwa Polski Ministrantów to turniej nie tylko dla tych, którzy służą przy ołtarzu, ale i całych rodzin. Dziewiąta edycja niczym się pod tym względem nie różniła od poprzednich. Tym razem furorę zrobiła rodzina Borowików. Trójka rodzeństwa z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego z Lublina wywalczyła indywidualnie aż trzy krążki. Dwa srebra za turniej w szachach szybkich i błyskawicznych padły łupem 9-letniego Wojtka, a brązowy medal w szachach szybkich dorzuciła najmłodsza uczestniczka mistrzostw – 7-letnia Monika. I tylko najstarszy z rodzeństwa – 10-letni Karol musiał zadowolić się piątym miejscem w szachach szybkich.
 
Dziesiątka na medal
Karol Borowik ze Starachowic z medalem jednak wyjechał. Wraz z rodzeństwem i kolegą z parafii Piotrem Pawlikiem sięgnęli po podwójne złoto w drużynie. Nic więc dziwnego, że w klasyfikacji diecezji archidiecezja lubelska z pięcioma krążkami zajęła trzecie miejsce. Mało gościnni sportowo okazali się gospodarze z Sandomierza, którzy klasyfikację diecezjalną wygrali z czterema złotymi medalami. Choć to nie oni wystawili najliczniejszą grupę. Rekordowa, bo licząca aż 17 ministrantów grupa, przybyła z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Nic dziwnego, że to oni zgarnęli aż cztery (wszystkie srebrne!) krążki za turnieje drużynowe. W sumie medale wywalczyło aż dziesięć z trzynastu startujących diecezji.
 
Hart ducha Julii
Zasłużony w walce m.in. pod Monte Cassino generał dywizji Klemens Rudnicki mawiał, że „wielkie zwycięstwo nigdy nie może przyjść łatwo – nie byłoby wówczas żadną sztuką ani zwycięstwem”. W jego słowa idealnie wpisuje się wyczyn Julii Giemzy. Grająca w grupie najmłodszej szachistka z Ostrowca Świętokrzyskiego w pierwszym dniu zawodów z sześcioma punktami na koncie zajęła dopiero siódme miejsce. W drugim dniu tak się skoncentrowała, że sięgnęła już po złoto, zdobywając 10 punktów na 11 możliwych! Hart ducha godny naśladowania. Hartem ducha wykazali się też organizatorzy z Katolickiego Klubu Szachowego Gambit na czele ze spirytus movens całego turnieju panem Romanem Kaputem, ale i sędziowie i opiekunowie uczestników. To oni na zakończenie każdego dnia rozegrali turniej między sobą. W obu przypadkach zwyciężył pan Jarosław Chojna, powtarzając wyczyn swojego syna.
 
„Ministrancki” zobowiązuje
Przymiotnik „ministrancki”, który od dziewięciu lat pojawia się w nazwie turnieju, zobowiązuje. Dobrym zwyczajem turniej rozpoczynała modlitwa, którą prowadził ks. Damian Spiżewski – opiekun parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Religijnym akcentem mistrzostwa też się zakończyły. Do Mszy św. w parafii gospodarzy służyło blisko trzydziestu ministrantów. – Szachy pomagają w koncentracji i skupieniu, także potrzebnym przy ołtarzu – mówił Michał Chojna. Dowód na prawdziwość jego słów mieli uczestnicy Mszy kończącej mistrzostwa. Mistrzostwa, które chociaż liczbowo nie były rekordowe – uczestniczyło w nich 122 szachistów – to jakościowo na pewno były jednymi z lepszych – 69 z nich legitymowało się kategorią szachową.

Michał Bondyra
Współpraca: Roman Kaput

Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach Szybkich
INDYWIDUALNIE
Turniej C
I miejsce – Maciej Pełka – Piekary Śląskie
II miejsce – Wojciech Borowik – Lublin
III miejsce – Monika Borowik – Lublin
 
Turniej B
I miejsce – Michał Pełka – Piekary Śląskie
II miejsce – Paweł Szatkowski – Świekatowo
III miejsce – Kajetan Żygadło – Świekatowo
 
Turniej A
I miejsce – Michał Choina – Ostrowiec Świętokrzyski
II miejsce – Piotr Namyślak – Tychy
III miejsce – Szymon Kupiecki – Strzybnica
 
DRUŻYNOWO
Turniej C
I miejsce – Lublin – parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
II miejsce – Kraków – parafia pw. św. NS Pana Jezusa
III miejsce – Zadroże – parafia pw. św. Marcina
 
Turniej B
I miejsce – Świekatowo – parafia pw. św. Marcina
II miejsce – Kraków – parafia pw. św. NS Pana Jezusa
III miejsce – Koszalin – parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 
Turniej A
I miejsce – Bałtów – parafia pw. Matki Bożej Bolesnej
II miejsce – Kraków – parafia pw. św. Mikołaja z Tolentino
III miejsce – Radom – parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza
 
 
Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach Błyskawicznych
INDYWIDUALNIE:
Turniej C
I miejsce – Julia Giemza – Ostrowiec Świętokrzyski
II miejsce – Wojciech Borowik – Lublin
III miejsce – Maciej Pełka – Piekary Śląskie
 
Turniej B
I miejsce – Szymon Skawiński – Radom
II miejsce – Michał Pełka – Piekary Śląskie
III miejsce – Mikołaj Stachecki – Zbąszyń
 
Turniej A
I miejsce – Michał Choina – Ostrowiec Świętokrzyski
II miejsce – Piotr Namyślak – Tychy
III miejsce – Szymon Kupiecki – Strzybnica
 
DRUŻYNOWE
Turniej C
I miejsce – Lublin – parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
II miejsce – Kraków – parafia pw. św. NS Pana Jezusa
III miejsce – Starachowice – parafia Świętej Trójcy
 
Turniej B
I miejsce – Świekatowo – parafia pw. Marcina
II miejsce – Kraków – parafia pw. św. NS Pana Jezusa
III miejsce – Koszalin – parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 
Legenda: turniej A – ministranci rocznik 1999–2002, turniej B – ministranci rocznik 2003–2006, turniej C – ministranci rocznik 2007–2010
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 2/2019, Michał Bondyra
KnC 2/2019, Michał Bondyra
KnC 2/2019, Michał Bondyra
KnC 2/2019, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 2/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 2/2019, ks. Jacek Zjawin
KnC 2/2019, Oskar Pryba
KnC 1/2019, ks. Jacek Zjawin
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Ojcze przebacz im. Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu Best
seller
Anselm Grun
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia