Z komżą

KnC 9/2017

Zbiórka

Zbiórka

Jej imię, nasze zadanie

Autor: ks. Jakub Dębiec
Obchodzone co roku na pamiątkę bitwy pod Wiedniem wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi przypomina nam, że Matka Boża była i jest naszą orędowniczką i wspomożycielką. By tego doświadczyć, trzeba Jej zawierzyć tak, jak zrobił to nasz polski król Jan III Sobieski.
"Przybyłem, ujrzałem, Bóg zwyciężył”
(...)Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi obchodzimy 12 września. Zapoczątkowano je w XVI w. w Hiszpanii. Obowiązującym w całym Kościele uczynił je papież Innocenty XI, po zwycięstwie naszego króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683. To właśnie 12 września 1683 r. król Jan III Sobieski stoczył decydującą bitwę, gromiąc Turków, którzy pod wodzą wielkiego wezyra Kara Mustafy od dwóch miesięcy oblegali Wiedeń. Cóż jednak łączyło to ważne zwycięstwo z Najświętszym Imieniem Maryi? Wiara naszego króla w Pana Jezusa i wstawiennictwo Matki Bożej. Zmierzając na pole bitewne pod Wiedniem, nawiedzał sanktuaria maryjne, w których się żarliwie modlił. Tam o wstawiennictwo i pomoc prosił Matkę Najświętszą. Swym wojskom dał, jako zawołanie bojowe: „Jezus, Maryja”. Wojska Jana III Sobieskiego szły zatem do boju z Imieniem Maryi na ustach. Wiedziano bowiem, że bitwa ta będzie miała znaczenie rozstrzygające dla losów Europy i chrześcijańskiego świata. Dlatego też, nim rozpoczęto bój, legat papieski Marco d’Aviano odprawił Mszę św., podczas której nasz król służył i przyjął Komunię św. O skali zwycięstwa świadczy fakt, że do walki po stronie króla Jana III Sobieskiego stanęło 25 tys. przybyłych wraz z nim żołnierzy, jak również oddziały zaprzyjaźnione. Kara Mustafa dowodził zaś ponadstutysięczną armią. Po zwycięstwie nasz król przesłał papieżowi Innocentemu XI świętą chorągiew proroka Mahometa, wraz ze słowami: „Przybyłem, ujrzałem, Bóg zwyciężył”. Te słowa dobitnie świadczą o tym, co wtedy się wydarzyło.

więcej we wrzesniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Ks. dr Jakub Dębiec

ceremoniarz prymasowski
 
ABC
  1. Przypisując wstawiennictwu Matki Bożej zwycięstwo w Bitwie pod Wiedniem, papież Innocenty XI nakazał obchodzić wspomnienie Najświętszego Imienia Najświętszej Maryi Panny w całym Kościele katolickim...
 
Zadanie ks. Jakuba:
Dowiedzieliście się, że powodem wprowadzenia w całym Kościele wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi była wiktoria wiedeńska. Podajcie zatem nazwę wzgórza, z którego król Jan III Sobieski przeprowadził zwycięski atak.
 
Czy wiesz, że:
* Spośród wielu znaczeń imienia „Maryja” najczęściej wymienia się następujące: „Mój Pan jest wielki!”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2018, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2018, ks. Jacek Zjawin
KnC 4/2018, ks. Łukasz Chruściel
KnC 4/2018, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 5/2018, Michał Bondyra
KnC 5/2018, Michał Bondyra
KnC 5/2018, Michał Bondyra
KnC 5/2018, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia