Z komżą

KnC 7/8/2017

Gorący temat

Gorący temat

Między świadectwem a powołaniem

Autor: Michał Bondyra
VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów miała pomóc odkryć osobiste powołanie, dać szansę bycia świadkiem Chrystusa, wreszcie wzmocnić się wspólną Eucharystią. Plan zrealizowało blisko 2,5 tysiąca uczestników.
Tekst: Michał Bondyra
Zdjęcia: Robert Woźniak
 
Siąpiący deszcz i długi weekend nie zniechęcił blisko 2,5 tysiąca ministrantów i lektorów przybyłych z 21 diecezji do stolicy Wielkopolski. Choć przemoczeni, na pewno nie żałowali swojego pobytu w Poznaniu. Bogaty program spotkania (msza święta, kościoły stacyjne, marsz z Jezusem, selfie dla Maryi czy koncert 2 Tm 2,3) wynagrodził im bowiem niedogodności spowodowane aurą.

Być chlebem dla innych
Wciąż siąpiący deszcz zmusił organizatorów pielgrzymki do zmiany planów. Msza święta nie odbyła się na placu przed katedrą, a w jej środku. Przewodniczący Eucharystii arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, w Poznaniu będący jednak bardziej jako szef Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP wciąż padający deszcz dość humorystycznie zinterpretował, jako znak: "Myślę, że Pan Bóg tak pokierował naszym spotkaniem, że zgromadziliśmy się wewnątrz, a nie na zewnątrz tej jednej z najstarszych polskich świątyń. Możemy przyjąć, że chrzest Polski mógł odbyć się właśnie w tym miejscu. Nasza pielgrzymka jest nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chrzest to woda, a my zostaliśmy nią pokropieni leciutko." Arcybiskup Górzyński, który w Poznaniu gościł w towarzystwie biskupa Adama Bałabucha – przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, podczas homilii mówił też o innym najważniejszym sakramencie, o Eucharystii: "Wszystko w liturgii, ale i w życiu do niej dąży, ale i z niej wychodzi". Hierarcha powołując się na przykład św. brata Alberta Chmielowskiego, którego rok obchodzimy, podkreślał, że on naśladował Chrystusa właśnie w Eucharystii. – Dostrzegał Chrystusa w drugim człowieku, tym najbardziej potrzebującym. Motywem do wstąpienia w szeregi ministranckie powinna być zawsze służba Jezusowi, poprzez służbę drugiemu człowiekowi. Bo drugi człowiek potrzebuje naszego posługiwania, a my w ten sposób wyrażamy naszą miłość do Boga – przypominał arcybiskup. Szef Podkomisji ds. Służby Liturgicznej mówił, że każdy z nas potrzebuje pokarmu, chleba, który daje siły. – Chrystus, który stał się chlebem dla nas, pragnął by jego uczniowie byli chlebem dla innych, a święty brat Albert pokazał to niezwykle konkretnie – tłumaczył dodając, że dawać chleb innym można przez świadectwo o Chrystusie, przez życzliwość, otwartość i gotowość służby drugiemu. Oby w codziennym życiu umieli zastosować to ministranci.
 
więcej w wakacyjnym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
a relacja zdjęciowa na https://www.ministranci.pl/O-nas/Nasze-projekty/Ogolnopolska-pielgrzymka-ministrantow/VII-Pielgrzymka-Poznan-2017/Miedzy-swiadectwem-a-powolaniem

Diecezjalny top 3 pielgrzymki:
1. Archidiecezja poznańska – 856 pielgrzymów
2. Archidiecezja gnieźnieńska –235 pielgrzymów
3. Archidiecezja warmińska – 77 pielgrzymów
 
Nagrodzeni:
1. Konkurs filmowy "Idźcie i głoście"
Nagrody główne czyli projektory multimedialne otrzymują:
– Ministranci z parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach
– Ministranci z parafii pw. św. Jadwigi Królowej z Inowrocławia
Wyróżnienie w postaci stołu do piłkarzyków otrzymują ministranci z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach
 
2. Konkurs indywidualny "W drodze do Poznania" wygrał za trafne odczytanie pochodzenia cytatów z listu św. Pawła do Tymoteusza i wyjaśnienie co je łączy i tablet otrzymał Maksymilian Leszczyński ze skórzewskiej parafii pw. św. Marcina i Wincentego Męczennika.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 3/2019, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 3/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 3/2019, ks. Jacek Zjawin
KnC 2/2019, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 3/2019, Michał Bondyra
KnC 2/2019, Michał Bondyra
KnC 2/2019, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Motyle w brzuchu. Dlaczego wiara dodaje skrzydeł
Notker Wolf
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,90 zł
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia