Zbiórka
Zbiórka
Widzialne działania Niewidzialnego
Autor: ks. Jakub Dębiec
Zesłanie Ducha Świętego uzmysławia nam, że możemy żyć radością wielkanocną na co dzień, niezależnie jak wiele czasu upłynęło od Zmartwychwstania Pańskiego, bo Duch Święty choć niewidzialny, działa – w świecie, w Kościele i w życiu każdego z nas.
O Świętach Wielkanocnych, które są najważniejszymi świętami w roku, przypomina nam paschał. To duża woskowa świeca, umieszczona w prezbiterium, która płonie podczas liturgii. Gdy okres wielkanocny się skończy, paschał zostanie przeniesiony i ustawiony w pobliżu chrzcielnicy. Jego płomień będzie odtąd rozbłyskał podczas chrztów i pogrzebów. To jednak nie wyniesienie paschału z prezbiterium, a zesłanie Ducha Świętego kończy czas, zwany w roku liturgicznym okresem wielkanocnym. Choć często uroczystość ta określana jest jako ta, która coś kończy, to tak naprawdę wszystko zaczyna. To prawda, że oddziela ona symbolicznie okres wielkanocny od okresu zwykłego. W wymiarze duchowym jednak jej przeżywanie uzmysławia nam, że możemy żyć radością wielkanocną na co dzień, niezależnie jak wiele czasu upłynęło od zmartwychwstania Pańskiego.
więcej w czerwcowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Ks. dr Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
ABC
1. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zamyka obchód okresu wielkanocnego.
Zadanie ks. Jakuba:
Dlaczego przy zesłaniu Ducha Świętego opisanym w Dziejach Apostolskich wspomina się o Dniu Pięćdziesiątnicy? Czym on był? Odpowiedzi prześlijcie drogą e-mailową (
knc@ministranci.pl) lub tradycyjną pocztą (Konkurs, Redakcja „KnC”, ul. Chartowo 5, 61–245 Poznań) do 30 czerwca. Trzy dobre odpowiedzi nagrodzimy. Powodzenia!
Czy wiesz, że:
* Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest nazywana też Zielonymi Świątkami, dlatego że przypada na szczyt wiosny, gdy wszystko się zieleni i kwitnie. W nazwie tej zawarte jest odniesienie do działania Ducha Świętego, który dokonuje przemiany i rozkwitu tych serc, które są mu posłuszne.