Bez komży

KnC 5/2017

Reportaż LSO

Reportaż LSO

Płońsk stawia na Maryję

Autor: Michał Bondyra
Choć pokarmelicki kościół w Płońsku nosi imię św. Michała Archanioła, to od trzech lat króluje w nim Matka Boża Fatimska. To Ona jest „sprawczynią” kapłańskich powołań i przemiany serc nie tylko wiernych, ale i służących tam ministrantów.
Ks. kanonik Marek Zawadzki, proboszcz parafii pw. Michała Archanioła w Płońsku, dopiero co wrócił z zabiegu kardiochirurgicznego wszczepienia bajpasów. – Mój kardiochirurg – pan profesor Mariusz Kuśmierczyk – to wybitny specjalista. Z pewnością nie byłby nim, gdyby nie to, że przez dwanaście lat służył przy ołtarzu jako ministrant. To służba i dyscyplina ministrancka przyczyniły się do jego geniuszu. Wierzę w to, że ci chłopcy też w przyszłości będą geniuszami – mówi, wskazując na płońskich ministrantów. Ksiądz proboszcz dopowiada, że zarówno z ich ilości, jak i jakości jest bardzo dumny. – To jest grupa, w którą warto inwestować i dlatego to robię – dodaje. Zajmujący się ministrantami nie tylko w parafii, ale i diecezji płockiej ks. Łukasz Chruściel też chwali swoich podopiecznych. – Pomalowanie desek, remont salki, zrobienie dekoracji w kościele… o cokolwiek ich poproszę, zrobią. Mają gotowość służby, a przy tym nie kalkulują – zauważa. Podobnie jak dzieci fatimskie, którym sto lat temu ukazywała się Matka Boża.
 
Powołania
To, że w pokarmelickim kościele św. Michała Archanioła prędzej czy później znajdzie się miejsce dla figury Matki Bożej Fatimskiej, było oczywiste. – Pochodzę z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Byłem tam wśród czterech noszących Jej figurę. Każdy z nas został księdzem – śmieje się. Ks. Łukasz uświadomił to sobie, będąc w ubiegłym roku w Fatimie, szukając odpowiedniej figury na 100-lecie objawień. – Kiedy zastanawiałem się, co mnie tak pcha do tej Fatimy, zrozumiałem, że muszę podziękować za łaskę powołania – wyjaśnia. Czy w płońskiej parafii historia się powtórzy?

więcej w majowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

Michał Bondyra
fot. arch. parafi
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 1/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 2/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 2/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2024, ks. Patryk Nachaczewski
Zajrzyj do księgarni
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Świątynia w niebezpieczeństwie
Jean-Michel Touche
KSIĄŻKA
27,00 zł 5,00 zł
Ojcze przebacz im. Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu Best
seller
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media