Z komżą

KnC 2/2017

Zbiórka

Zbiórka

Duchowe wakacje?

Autor: ks. Jakub Dębiec
Czy 33 tygodnie okresu zwykłego w kalendarzu liturgicznym można przyrównać do duchowych wakacji? Zestawiając go z rytmem pracy szkolnej, oznaczałoby to, że wakacje trwałyby nie dwa, a sześć miesięcy. Czy zatem na pewno o duchowe wakacje tutaj chodzi?
 
(...) Nie o duchowe wakacje tutaj chodzi. Jest to czas, w którym choć nie obchodzi się żadnej szczegółowej tajemnicy Chrystusa, to jednak wspomina się misterium Chrystusa w jego pełni, zwłaszcza w niedzielę. Dlatego do uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej jesteśmy zobowiązani. Innymi słowami można powiedzieć tak: chociaż obchodzimy Boże Narodzenie i Wielkanoc raz w roku, to jednak jesteśmy wezwani do tego, by Pana Jezusa – Syna Bożego, który stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał – przyjmować każdego dnia, starając się dostrzec Go w bliźnim, słuchając Jego słowa i przyjmując Go w Komunii św. Tak rozumiejąc okres czasu w roku liturgicznym, zwany zwykłym, dostrzegamy, że nie jest to czas wakacji, duchowego rozprężenia, ale czas, w którym na co dzień mamy żyć tymi prawdami wiary, które w określonym czasie roku liturgicznego w sposób uroczysty przeżywamy.

więcej w numerze lutowym "KnC - Króluj nam Chryste"
 Ks. dr Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
Zadanie ks. Jakuba:
Gdy nadchodzą święta, to każdy z ministrantów chce służyć – co jest zrozumiałe. Spróbujcie jednak przyjrzeć się waszym dyżurom, waszej służbie w ciągu tygodnia. Czy jest tam coś do poprawienia? Niech każdy sam sobie na to pytanie odpowie!
 
ABC
  1. „Okres zwykły” lub „okres w ciągu roku” to czas w roku liturgicznym przeżywany między okresem Bożego Narodzenia a Wielkim Postem oraz okresem Wielkanocnym a Adwentem...
Czy wiesz, że:
Spis kolorów w liturgii przedstawił i opisał papież Innocenty III (przełom XI i XII w.)...
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media