Bez komży

KnC 2/2017

Nasza rozmowa

Nasza rozmowa

Ta choroba dotyka całego człowieka

Autor: Michał Bondyra
O uzależnieniach nie tylko tych oczywistych, ich skutkach i tym, jak się z nich leczyć, opowiada duszpasterz uzależnionych archidiecezji poznańskiej, szef Punktu Konsultacyjnego Caritas w Poznaniu oraz założyciel i asystent kościelny Ośrodka Leczenia Uzależnień w Wierzenicy, terapeuta ks. Waldemar Twardowski.
Rozmawia Michał Bondyra
 
W Światowy Dzień Chorego dużo mówi się o chorych. My porozmawiamy o uzależnionych, bo…
– …uzależnienie też jest chorobą. Według standardów medycznych ma ono symbolikę między F11 a F19. Ta choroba dotyka całego człowieka, a więc jego sfery psychicznej, fizycznej, emocjonalnej i wolitywnej, zatem nie tylko jego fizjologii, ale i emocji, uczuć i duchowości. Uzależnienie to choroba bardzo przebiegła, bo chory zaprzecza, że jest chory. Objawem grypy jest kaszel, przeziębienia katar, a uzależnienia wyparcie przez chorego tego, że choruje – to rodzaj mechanizmu obronnego.
 
Wciąż do Księdza najwięcej zgłasza się uzależnionych od alkoholu, narkotyków i dopalaczy?
– Nadal góruje alkohol, a zaraz za nim środki psychoaktywne. Zwykle jednak jedno uzależnienie pociąga za sobą inne. Alkohol na przykład sprzęga się z hazardem i narkotykami, narkotyki z uzależnieniem od internetu. To są tak zwane uzależnienia krzyżowe.

(...) Od czego jeszcze można się uzależnić przez sieć?
– Od hazardu. Sama rywalizacja oparta na zasadach etycznych z poszanowaniem drugiego człowieka jest dobra, ale w tym przypadku mamy pęd ku zwycięstwu, nie patrząc na innych, za wszelką cenę. Często dotyczy to obstawiania zakładów piłkarskich. Przeznacza się na to coraz większe sumy. Niewinne obstawianie meczów w internecie może prowadzić do cięższego hazardu. Potem też do uzależnień krzyżowych od alkoholu czy narkotyków.
 
Mówimy o internecie, a z tego najczęściej korzysta się w telefonach komórkowych…
– Od korzystania z „komórek” też można się uzależnić. To uzależnienie ma już nawet swoją nazwę: fonoholizm. Charakteryzuje się ono tym, że dziecko ma telefon zawsze przy sobie, wstając nawet w nocy, by coś na nim sprawdzić. W takim uzależnieniu występują bóle głowy, kłopoty ze snem, koncentracją, a przy próbie zabrania telefonu dziecko reaguje agresją. Przez to uzależnienie mamy coraz większe kłopoty z komunikacją „na żywo”, zwyczajnym dialogiem.

więcej w numerze lutowym "KnC - Króluj nam Chryste"

fot. R. Woźniak/KnC

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media