Z komżą

KnC 12/2017

Formacja

Formacja

Cierpliwy pilot

Autor: ks. Jacek Zjawin
Żyjemy w świecie, w którym możemy mieć wiele rzeczy natychmiast. W życiu duchowym to nie działa. Możemy przez wiele dni, tygodni i lat modlić się w pewnej intencji, a Pan Bóg odpowie na nasze modlitwy we właściwym czasie.

Bartek to najlepszy kolega Tomka. Siedzą w jednej ławce od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Kilka razy się porządnie pokłócili o dziewczynę, ale zawsze udawało im się pojednać i przyjaźń przez to stawała się prawdziwsza i głębsza. Rozumieli się bez słów, pomagali sobie w szkolnych bitwach o dobre oceny, wspierali w porażkach i dzielili radość zwycięstw. Tomek lubił Bartka także dlatego, że będąc jedynakiem i mając bardzo dobrze zarabiających rodziców, Bartek miał wszystko, co można by sobie wymarzyć.
 
Tomek zwykle szedł do Bartka po lekcjach, żeby choć przez chwilę odreagować szkolne stresy. Od kilku tygodni grali namiętnie w „FIFĘ” na „PS-ie”. Pewnego razu trochę znudzeni weszli na YouTube’a i pewnie nie całkiem przypadkiem natrafili na coś niesamowitego: filmy z drona. Najlepsze ujęcia z całego świata: fantastyczne widoki, niesamowite sytuacje, doskonała jakość zdjęć.
– Muszę mieć drona – stwierdził Bartek z takim przekonaniem, że Tomek już widział jak to życzenie się spełnia. I wcale się nie mylił.
Rodzice Bartka większość dnia spędzali w pracy. Bartek zadzwonił do taty, przerywając mu bardzo ważne biznesowe spotkanie. Tomek słyszał tylko strzępy rozmowy:
– Tato…będzie niesamowicie…będziemy nagrywać superujęcia…podobno ty kiedyś sklejałeś jakieś modele latające… proszę. Dzięki! Jesteś super! – z wypiekami na twarzy Bartek zakończył połączenie.
– I co? – zapytał Tomek, spodziewając się, jaka będzie odpowiedź.
– Tata powiedział, że to ciekawy pomysł i że pogadamy wieczorem, jak wróci.
Przed 22.00 Bartek przysłał Tomkowi SMS, który można by nazwać naprawdę dobrą nowiną: „wybraliśmy model i złożyliśmy zamówienie”. Tomek zasypiając, nie mógł powstrzymać wyobraźni, która fruwała gdzieś nad osiedlem, na którym mieszkał, potem nad szkołą, boiskiem…

więcej w grudniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
Ks. Jacek Zjawin
 
Życie duchowe to codzienne, cierpliwe zmaganie ze swoimi słabościami, zmaganie o większą miłość do bliźnich. Zaplanuj działania długofalowe, swoistą regułę życia, rozłożoną na wiele miesięcy. Jakie? Na przykład czytanie mądrej książki po jednej stronie dziennie przed snem; utrzymywanie porządku na biurku, czytanie fragmentu Pisma Świętego przed rozpoczęciem odrabiania lekcji. Co pewien czas sprawdzaj, czy udaje ci się przestrzegać twojej reguły życia.
 
Ważne pojęcia
Konsumpcjonizm – postawa cechująca się nieumiarkowanym nabywaniem i używaniem dóbr materialnych. Konsumpcjonista jest szczęśliwy, gdy może kupować i ma za co kupować.
 
Zadanie ks. Jacka
Zapytaj katechetę w szkole lub księdza w parafii, dlaczego w Polsce – kraju katolickim – tak wiele osób spędza niedzielę w marketach i galeriach handlowych, a liczba osób obecnych na Mszy św. spada. Przedyskutujcie tę sprawę na zbiórce. Jak ty jako ministrant możesz zaprosić nieuczestniczących w Eucharystii kolegów do przyjścia na niedzielną Mszę?

fot. M. Starzec/KnC
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 11/2018, ks. Jacek Zjawin
KnC 11/2018, Tomasz Błaszak
KnC 11/2018, ks. Jakub Dębiec
KnC 10/2018, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 11/2018, Michał Bondyra
KnC 11/2018, Michał Bondyra
KnC 10/2018, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media