Z komżą

KnC 11/2017

Formacja

Formacja

Pasjonat pobożności

Autor: ks. Jacek Zjawin
Całe popołudnie z pokoju Tomka dochodziły dziwne dźwięki. Brzdąknięcie, trzaski, czasami jakby fragmenty jakiejś melodii. Młodszy brat Tomka, dwuletni Michał, jak wszystkie dwulatki niezmiernie ciekawy świata, próbował wejść do pokoju brata. Tomek jednak przezornie zabarykadował się od wewnątrz, ponieważ dziś rozpoczął naukę gry na gitarze i obecność młodszego brata bardzo by mu w tym przeszkadzała.

– Mama, a Tomek w pokoju brzdąka – krzyczy zniecierpliwiony Michaś.– Twój brat uczy się grać na gitarze i musi mieć trochę spokoju – woła z kuchni mama.– A Michaś też chcę glać na wieltarze – nie ustępuje, nie rozumiejąc za bardzo, jak narzędzie do wiercenia dziur może służyć do grania.– Jak trochę podrośniesz, to wyślemy cię na lekcje gry, a teraz szykuj się już do spania – kończy dyskusję mama argumentem nie do odparcia.

więcej w listopadowym numerze "KnC - Kóluj nam Chryste" 

Ks. Jacek Zjawin

Szkolenie ducha z pobożności według św. Ignacego
Wieczorny rachunek sumienia według pomysłu św. Ignacego bardzo pomaga w badaniu swojej wiary i tego, czy wpływa ona na codzienność. W tym rachunku sumienia nie pytamy o pobożność (zakładam, że ta sprawa jest na dobrym poziomie), ale najpierw zadajemy sobie pytanie: Co dobrego dał mi dzisiaj Bóg? Za dostrzeżone dobro dziękujemy. Następnie próbujemy odpowiedzieć na pytanie: Jak ja odpowiedziałem na Boże dary w dzisiejszym dniu? Bóg każdego dnia sprawia, że wschodzi słońce, daje nam życie, dar wzroku, słuchu, mowy, dach nad głową, jedzenie, ubranie, ludzi których spotykamy, wydarzenia, które przeżywamy… ta lista jest bardzo długa. Natomiast nasza odpowiedź na Bożą życzliwość nie zawsze jest właściwa. Brakuje nam wdzięczności, mamy w sercu pretensje, a na twarzy smutek. Taki rachunek sumienia kończymy przeproszeniem Boga i prośbą o to, by jutrzejszy dzień przeżyć lepiej. 

Ważne pojęcia:
Pasja
– w języku polskim oznacza zarówno mękę Jezusa Chrystusa, jak i podejście do określonego zagadnienia z wielkim zaangażowaniem. Można powiedzieć, że Jezus Chrystus podjął mękę za wszystkich ludzi, ponieważ kocha nas do szaleństwa, jest pasjonatem miłości.

Zadanie ks. Jacka:

Poszukaj w internecie świadectw nawróconych muzyków rockowych, którzy z jednej strony są wirtuozami gry na różnych instrumentach, a z drugiej przyznają się do wiary w Jezusa Chrystusa. Opowiedz o tym, czego się dowiedziałeś, kolegom na zbiórce.

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 11/2018, ks. Jacek Zjawin
KnC 11/2018, Tomasz Błaszak
KnC 11/2018, ks. Jakub Dębiec
KnC 10/2018, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 11/2018, Michał Bondyra
KnC 11/2018, Michał Bondyra
KnC 10/2018, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media