Bez komży

KnC 11/2017

Gorący temat

Gorący temat

Jaki z ciebie żołnierz?

Autor: Michał Bondyra
Na zewnątrz trzeba być jak żołnierz na warcie przy Ołtarzu Narodów, wewnętrznie – jak Generał, któremu się służy. Święto tego Generała – Chrystusa Króla Wszechświata – to czas refleksji wojska nad swoją służbą.
W ostatnią niedzielę każdego roku liturgicznego obchodzimy wielką uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To jest szczególny dzień przede wszystkim dla wojska Chrystusa, które wiernie przy ołtarzu służy podczas kolejnych Mszy w ciągu roku. Ministranci i lektorzy tego dnia nie tylko świętują, ale i wzmacniają swoje szeregi. To właśnie wtedy pasowani są nowi ministranci, to wtedy armia Chrystusa zyskuje nowych żołnierzy gotowych stanąć w oddanej służbie swojemu Wodzowi. Czy zawsze z należytą powagą i świadomością, komu służą?
 
Od kogo wzorce?
Nic mnie tak już dawno nie poruszyło, jak kazanie bp. Mariana Florczyka wygłoszone w kieleckiej katedrze jakiś czas temu właśnie na temat ministrantów. Ksiądz biskup – sam długoletni ministrant – bez pudrowania rzeczywistości podzielił tych, którzy służą przy ołtarzu, na trzy grupy. – Są tacy, którzy z całą powagą, wiarą i dostojeństwem zachowują się przed ołtarzem. Są ministranci, którzy stawiają pierwsze kroki, gubiąc się na pierwszym stopniu ołtarza, ale są też tacy, którzy może mają kilkuletnie doświadczenie, ale nie rozumieją niczego, co dzieje się w świątyni i przy ołtarzu – wyliczał bp Florczyk. Diagnoza bardzo trafna. Pokazuje, że choć promujemy, także przez „KnC”, postawy modelowe ministrantów wyróżniających się swoją gorliwością, pobożnością, oddaniem służbie, to tych ministrantów służących z przyzwyczajenia, „bo koledzy służą”, „bo naciskali rodzice”, „bo można pograć w piłkę”, niestety też nie brakuje. Na kogo trafią ci, którzy na stopniach ołtarza się potykają? Z kogo będą czerpać wzorce? Z tych służących z powagą, wiarą i dostojeństwem czy weteranów, którzy do dziś nie pojmują, w czym biorą udział?

więcej w listopadowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

Michał Bondyra

fot. fotolia.com 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 11/2018, Michał Bondyra
KnC 11/2018, Michał Bondyra
KnC 10/2018, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 11/2018, ks. Jacek Zjawin
KnC 11/2018, Tomasz Błaszak
KnC 11/2018, ks. Jakub Dębiec
KnC 10/2018, Redakcja "KnC"
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media