Bez komży

KnC 11/2017

Gorący temat

Gorący temat

Jaki z ciebie żołnierz?

Autor: Michał Bondyra
Na zewnątrz trzeba być jak żołnierz na warcie przy Ołtarzu Narodów, wewnętrznie – jak Generał, któremu się służy. Święto tego Generała – Chrystusa Króla Wszechświata – to czas refleksji wojska nad swoją służbą.
W ostatnią niedzielę każdego roku liturgicznego obchodzimy wielką uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To jest szczególny dzień przede wszystkim dla wojska Chrystusa, które wiernie przy ołtarzu służy podczas kolejnych Mszy w ciągu roku. Ministranci i lektorzy tego dnia nie tylko świętują, ale i wzmacniają swoje szeregi. To właśnie wtedy pasowani są nowi ministranci, to wtedy armia Chrystusa zyskuje nowych żołnierzy gotowych stanąć w oddanej służbie swojemu Wodzowi. Czy zawsze z należytą powagą i świadomością, komu służą?
 
Od kogo wzorce?
Nic mnie tak już dawno nie poruszyło, jak kazanie bp. Mariana Florczyka wygłoszone w kieleckiej katedrze jakiś czas temu właśnie na temat ministrantów. Ksiądz biskup – sam długoletni ministrant – bez pudrowania rzeczywistości podzielił tych, którzy służą przy ołtarzu, na trzy grupy. – Są tacy, którzy z całą powagą, wiarą i dostojeństwem zachowują się przed ołtarzem. Są ministranci, którzy stawiają pierwsze kroki, gubiąc się na pierwszym stopniu ołtarza, ale są też tacy, którzy może mają kilkuletnie doświadczenie, ale nie rozumieją niczego, co dzieje się w świątyni i przy ołtarzu – wyliczał bp Florczyk. Diagnoza bardzo trafna. Pokazuje, że choć promujemy, także przez „KnC”, postawy modelowe ministrantów wyróżniających się swoją gorliwością, pobożnością, oddaniem służbie, to tych ministrantów służących z przyzwyczajenia, „bo koledzy służą”, „bo naciskali rodzice”, „bo można pograć w piłkę”, niestety też nie brakuje. Na kogo trafią ci, którzy na stopniach ołtarza się potykają? Z kogo będą czerpać wzorce? Z tych służących z powagą, wiarą i dostojeństwem czy weteranów, którzy do dziś nie pojmują, w czym biorą udział?

więcej w listopadowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

Michał Bondyra

fot. fotolia.com 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 7/8/20018, ks. Michał Tomiak
KnC 7/8/20018, Michał Bondyra
KnC 7/8/20018, Michał Bondyra
KnC 7/8/20018, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 7/8/20018, ks. Jacek Zjawin
KnC 7/8/20018, ks. Jacek Zjawin
KnC 7/8/20018, o. Piotr Recki SChP
KnC 7/8/20018, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Na imię mu Franciszek  Papież ubogich
o. Hans Waldenfels SJ
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Myśli na każdy dzień Escriva
Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł

Ciekawe wydarzenia