Z komżą

KnC 10/2017

Zbiórka

Zbiórka

Franciszek znany?

Autor: ks. Jakub Dębiec
Obecny Ojciec Święty przyjął imię świętego Franciszka jako pierwszy w historii papiestwa. Nazywano go nawet przez pewien czas Franciszkiem I. Co jest takiego fascynującego w postaci świętego, którego wspomnienie obchodzimy 4 października?
Długo kojarzyłem go jako zakonnika ubogiego i kochającego zwierzęta. Tymczasem treść jednego z jego pism, które wpadło mi kiedyś w ręce, zmieniła moje patrzenie na tego wielkiego świętego. Pismo to znane jest jako Pierwszy list do kustoszów. Przeczytałem w nim takie oto zdania:
„Proszę was bardziej, niż gdyby chodziło o mnie samego, o ile to jest stosowne i uważalibyście za pożyteczne, błagajcie pokornie duchownych, aby ponad wszystko czcili Najświętsze Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz święte imiona i słowa Jego napisane, które konsekrują Ciało. Kielichy, korporały, ozdoby ołtarza i wszystko, co służy do Ofiary, niech będą kosztowne. I jeżeli w jakim miejscu Najświętsze Ciało Pana będzie umieszczone za ubogo, niech będzie według przepisów Kościoła umieszczone przez nich w miejscu godnym i zabezpieczone i niech je noszą z wielką czcią i roztropnie udzielają innym. Także imiona i słowa Pańskie napisane, gdziekolwiek znajdą w miejscach nieodpowiednich, niech podejmują i składają w godnym miejscu”.
 
O wyrazistym obliczu
Powyższe zdania pomogły mi zrozumieć, że św. Franciszek nie jest kimś, kogo można traktować z przymrużeniem oka, a świętym o wyrazistym obliczu....


wiecej w paźdzernikowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

ks. dr Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
 
ABC
1. „Pierwszy list do kustoszów” zawiera wskazania św. Franciszka odnoszące się do szacunku dla Najświętszego Sakramentu, jakości paramentów liturgicznych oraz poszanowania spisanych imion i słów Pańskich.

 
Ciekawostki:
* Św. Franciszek pewne zwierzęta lubił, a innych nie. Do tych lubianych należał chociażby sokół, który budził go codziennie na modlitwę. Sympatią zaś nie darzył mrówek, w których zachowaniu – mówiąc językiem współczesnym – widział znamiona pracoholizmu. Leniwego zaś brata nazwał bratem muchą i nakazał mu opuszczenie wspólnoty.

Zadanie
Na zbiórce podzielcie się na grupy. Poszukajcie i wymieńcie istniejące rodziny braci franciszkańskich.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 7/8/20018, ks. Jacek Zjawin
KnC 7/8/20018, ks. Jacek Zjawin
KnC 7/8/20018, o. Piotr Recki SChP
KnC 7/8/20018, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 7/8/20018, ks. Michał Tomiak
KnC 7/8/20018, Michał Bondyra
KnC 7/8/20018, Michał Bondyra
KnC 7/8/20018, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa -30%
Stephan Michiels
KSIĄŻKA
26,90 zł 18,83 zł

Ciekawe wydarzenia