Bez komży

KnC 1/2017

Moje hobby

Moje hobby

Saksofon kluczem do świata Boga

Autor: Michał Bondyra
Ks. Michał Tomiak lubi pracować w zespole, być elementem większej układanki, ale też często sam staje się solowym improwizatorem. Szczególnie gdy chwyta za swój saksofon, który przenosi go w świat modlitwy. Świat, którym zaraża swoich słuchaczy.
Uwielbia piłkę nożną. To dzięki niej znajduje wspólny język z dzieciakami, ministrantami w parafii pw. św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach, ale i ludźmi, którzy są daleko od kościoła, jak choćby z chłopakami z alkoholowych rodzin pełnych przemocy w Mosinie. Z innymi – tak jak z młodzieżą z duszpasterstwa – rozmawia o Bogu językiem muzyki za pomocą swojego ukochanego saksofonu, który od 20 lat towarzyszy jego codzienności.
 
Przez tatę
Franciszek – tak ma na imię tragicznie zmarły dziesięć lat temu tata ks. Michała. To on zawsze jemu i jego dwóm starszym siostrom powtarzał, by stawiali na sport i muzykę. – Ja chciałem, ale nie mogłem, wy możecie, więc to wykorzystajcie – mawiał. Tomiak senior miał patent żeglarza i o profesjonalny sport sam się ocierał w liceum, a potem na studiach. Nie dziwi więc, że zaraził sportem Michała, któremu wykupywał lekcje tenisa. Dzięki niemu jeszcze dziś jako ksiądz przy każdej wolnej okazji gra w piłkę. I na… saksofonie. – Byłem w podstawówce, gdy tata zapisał mnie i moje dwie siostry na prywatne lekcje gry na keyboardzie. Dwa razy w tygodniu woził nas na nie pięć kilometrów z Tłoków do Wolsztyna, a potem po nas przyjeżdżał – wspomina ks. Michał. – Mobilizował nas, byśmy się angażowali – dopowiada. Szybko okazało się, że największy talent z całej trójki ma właśnie Michał. To jemu na jednej z lekcji gry nauczyciel powiedział: „Nie ma już sensu byś do mnie przychodził, weź inny instrument”. – Zauważył we mnie potencjał – tłumaczy ks. Michał.

więcej w styczniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
 
Tekst i zdjęcia Michał Bondyra

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Pijany z radości
Jean-Baptiste Hibon
KSIĄŻKA
20,00 zł 5,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media