Bez komży

KnC 1/2017

Moje hobby

Moje hobby

Saksofon kluczem do świata Boga

Autor: Michał Bondyra
Ks. Michał Tomiak lubi pracować w zespole, być elementem większej układanki, ale też często sam staje się solowym improwizatorem. Szczególnie gdy chwyta za swój saksofon, który przenosi go w świat modlitwy. Świat, którym zaraża swoich słuchaczy.
Uwielbia piłkę nożną. To dzięki niej znajduje wspólny język z dzieciakami, ministrantami w parafii pw. św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach, ale i ludźmi, którzy są daleko od kościoła, jak choćby z chłopakami z alkoholowych rodzin pełnych przemocy w Mosinie. Z innymi – tak jak z młodzieżą z duszpasterstwa – rozmawia o Bogu językiem muzyki za pomocą swojego ukochanego saksofonu, który od 20 lat towarzyszy jego codzienności.
 
Przez tatę
Franciszek – tak ma na imię tragicznie zmarły dziesięć lat temu tata ks. Michała. To on zawsze jemu i jego dwóm starszym siostrom powtarzał, by stawiali na sport i muzykę. – Ja chciałem, ale nie mogłem, wy możecie, więc to wykorzystajcie – mawiał. Tomiak senior miał patent żeglarza i o profesjonalny sport sam się ocierał w liceum, a potem na studiach. Nie dziwi więc, że zaraził sportem Michała, któremu wykupywał lekcje tenisa. Dzięki niemu jeszcze dziś jako ksiądz przy każdej wolnej okazji gra w piłkę. I na… saksofonie. – Byłem w podstawówce, gdy tata zapisał mnie i moje dwie siostry na prywatne lekcje gry na keyboardzie. Dwa razy w tygodniu woził nas na nie pięć kilometrów z Tłoków do Wolsztyna, a potem po nas przyjeżdżał – wspomina ks. Michał. – Mobilizował nas, byśmy się angażowali – dopowiada. Szybko okazało się, że największy talent z całej trójki ma właśnie Michał. To jemu na jednej z lekcji gry nauczyciel powiedział: „Nie ma już sensu byś do mnie przychodził, weź inny instrument”. – Zauważył we mnie potencjał – tłumaczy ks. Michał.

więcej w styczniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
 
Tekst i zdjęcia Michał Bondyra

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Gdzie spotykamy Jezusa? Pytania o kościół, sakramenty i wiarę
Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media