Z komżą

KnC 7/2016

Zbiórka

Zbiórka

Bierzmo, które umacnia

Autor: ks. Jakub Dębiec
W roku 1050. rocznicy chrztu Polski poznajemy na łamach naszego czasopisma liturgię i znaczenie sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Po chrzcie i Eucharystii koncentrujemy czas na ostatnim z nich: bierzmowaniu.
(...) 
Duch Święty wciąż działa
Chociaż moment przekazania nam daru wiary – chrzest, nie zapisał się w naszej pamięci, to już moment udzielenia kolejnych sakramentów lepiej lub gorzej sobie przypominamy. Wśród nich jest też sakrament bierzmowania, związany z darem Ducha Świętego. Ponieważ nie towarzyszy temu wydarzeniu ani porywisty wiatr, ani języki ogniste nie unoszą się nad głowami bierzmowanych, postawić można pytanie, czy rzeczywiście Duch Święty działa, czy rzeczywiście zostajemy wyposażeni w Jego dary: mądrości, rozumu, rady, męstwa, wiedzy, bojaźni Pańskiej, pobożności? Muszę się wam przyznać, że bardzo poruszył mnie wybór św. Jana Pawła II na papieża. Jeszcze ten czas pamiętam! Nie wszystko wtedy rozumiałem. Pamiętam jednak jakie wrażenie zrobiły jego słowa – „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. A potem dane mi było widzieć, jak się oblicze ziemi zmienia. Jak ludzie, którzy nie wierzyli, że coś można zmienić, nie dowierzali zmianom, które zaczęły się dziać. Widok Was młodych, chcących służyć przy ołtarzu, tych młodych, którzy chcą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży mimo innych ofert, możliwości i propozycji jest dla mnie dowodem na to, że Duch Święty działa. Jestem jednak świadomy tego, że podobnie jak kiedyś, tak i dziś działanie Ducha Świętego jest nieprzewidywalne!
***
Trwają już wakacje, czas radości i odpoczynku! Proście Ducha Świętego, by uzdalniał was do korzystania z Jego darów, by czas wakacyjny, ale nie tylko, był w waszym życiu naznaczony – mądrością, rozumem, dobrą radą, męstwem, wiedzą, bojaźnią Bożą i pobożnością! Czy dary te nie otwierają przed nami szalonej i radosnej perspektywy na owocne przeżycie czasu wakacji, całego naszego życia? Zaufajcie Bogu! Przywołujcie Ducha Świętego, a On sprawi, że doświadczycie cudów!
 
ks. dr Jakub Dębiec
Ceremoniarz prymasowski
 
fot. R.Woźniak/KnC

ABC:
1.Bierzmowanie jest nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, bo kończy okres wtajemniczenia chrześcijańskiego.
2.Sakramentu bierzmowania udziela zasadniczo biskup przez nałożenie ręki, namaszczenie czoła i wypowiedzenie słów – Przyjmij znamię daru Duch Świętego.
3.Bycie bierzmowanym jest jednym z koniecznych warunków do możliwości bycia chrzestnym.
4.Podczas bierzmowania biskup namaszcza czoło bierzmowanego: podczas chrztu kapłan namaszcza szczyt głowy chrzczonego dziecka.
5.Gdy biskup wypowiada modlitwę nad bierzmowanymi, trzyma nad nimi wyciągnięte ręce. Tak samo trzymają nad bierzmowanymi wyciągnięte ręce inni księża, którzy biskupowi pomagają w bierzmowaniu, tzn. kiedy ze względu na dużą liczbę bierzmowanych, bierzmują razem z biskupem. Gdy biskup sam bierzmuje, tylko on trzyma wyciągnięte ręce podczas modlitwy.
 
Zadanie ks. Jakuba:
Gdzie i kiedy św. Jan Paweł II wypowiedział słowa, cytowane w artykule? Wśród tych, którzy znają odpowiedzi na oba pytania i podeślą je do nas do 26 sierpnia na adres redakcji „KnC” (ul. Chartowo 5, 61-245 Poznań lub knc@ministranci.pl), rozlosujemy 5 książek!

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media