Z komżą

KnC 7/2016

Gorący temat

Gorący temat

​Masowe 1 na 1 z Bogiem

Autor: Michał Bondyra
Z Arkadiuszem „Arkadio” Zbozieniem, nowosądeckim raperem, mówcą motywacyjnym, pomysłodawcą kampanii społecznej „Rób to, co kochasz”, a od kilku miesięcy także jednym z ambasadorów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
Rozmawia: Michał Bondyra

(...)

Uczestniczyłeś kiedyś w Światowych Dniach Młodzieży?
– Nigdy. Jako młody chłopak jak wiesz był alkohol, marihuana, zatem te tematy mnie nie dotyczyły. Później, gdy się nawróciłem, przyszło narzeczeństwo i też jakoś byłem obok tych spotkań. Byłem świadomy, że młodzież wybiera się na spotkanie z Ojcem Świętym, ale nigdy nie byłem w to zaangażowany. Fajnie, że mam teraz szansę, by to zmienić.
 
Co sądzisz o takich masowych, milionowych wręcz spotkaniach młodzieży z Ojcem Świętym?
– Myślę, że są one potężną szansą dla młodego człowieka na to, by nie tylko się bawić, spotkać w wielką liczbą innych młodych ludzi, ale przede wszystkim na to, by chłonąć to, co Ojciec Święty stara się młodemu człowiekowi przekazać. Mimo że to spotkanie jest masówką, dla młodego człowieka może stać się spotkaniem jeden na jeden z Panem Bogiem, które odmieni całe życie.
 
A sam papież Franciszek – jak byś go scharakteryzował? Kim on jest dla Ciebie?
– Dla mnie jest człowiekiem, który nie tworzy dystansu. Jest trochę jak biskup Ryś, którego dane było mi lepiej poznać. Choć papieża Franciszka nie widziałem jeszcze na żywo, z moich obserwacji wynika, że jest osobą, która pozostaje sobą. Widać, że przepływa przez niego Duch Święty. Niesamowicie mi imponuje.Rozkład jazdy krakowskich ŚDM (logo krakowskich ŚDM)
 
Krakowskie Błonia
 
Msza Święta na otwarcie (wtorek, 26.07.)
Mszy św. na otwarcie, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Jest to moment, w którym podkreślony zostaje międzynarodowy charakter wydarzenia i zaprezentowany gospodarz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – Polska.
 
Ceremonia Powitania (czwartek, 28.07.)
Ważnym momentem jest pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym, czyli ceremonia powitania. To nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego i pierwszym przemówieniem papieża. Ceremonia ma charakter międzynarodowy.
 
Droga Krzyżowa (piątek, 29.07.)
Droga Krzyżowa podkreśla wymiar pokutny ŚDM. Krzyż ŚDM zwykle niesiony jest w procesji, a młodzi idą wyznaczoną trasą, dając świadectwo swojej wiary.
 
 
Campus Misericordiae (granica Krakowa i Wieliczki)
 
Czuwanie z Ojcem Świętym (sobota, 30.07.)
Czas modlitwy i spotkania z Chrystusem. Uczestnicy spotkania razem z papieżem będą modlić się przed Najświętszym Sakramentem w sobotni wieczór na Campus Misericordiae.
 
Msza św. Posłania (niedziela, 31.07)
Msza św. Posłania celebrowana będzie przez Ojca Świętego. Jest to uroczyste podsumowanie ŚDM – moment kulminacyjny wszystkich spotkań. Podczas tej Eucharystii Ojciec Święty „posyła młodych na cały świat”. Na koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
 
Źródło: www.krakow2016.com 
Hymn ŚDM
Błogosławieni Miłosierni
 
1. Wznoszę swe oczy ku górom, skąd
Przyjdzie mi pomoc;
Pomoc od Pana, wszak Bogiem On
Miłosiernym jest!
 
2. Kiedy zbłądzimy, sam szuka nas,
By w swe ramiona wziąć,
Rany uleczyć Krwią swoich ran,
Nowe życie tchnąć!
Błogosławieni miłosierni,
albowiem oni miłosierdzia dostąpią!
 
3. Gdyby nam Pan nie odpuścił win,
Któż ostać by się mógł?
Lecz On przebacza, przeto i my
Czyńmy jak nasz Bóg!
 
4. Pan Syna Krwią zmazał wszelki dług,
Syn z grobu żywy wstał;
„Panem jest Jezus” – mówi w nas Duch.
Niech to widzi świat!
 
ref.
Więc odrzuć lęk i wiernym bądź,
Swe troski w Panu złóż
I ufaj, bo zmartwychwstał i wciąż
Żyje Pan, Twój Bóg!
 
Źródło: www.krakow2016.com
 

 
Fragment Orędzia papieża Franciszka z 15 sierpnia 2015 r. na XXXI Światowy Dzień Młodzieży
 
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)
 
Drodzy młodzi, Jezus Miłosierny, przedstawiony w wizerunku, czczonym przez lud Boży w Jemu poświęconym sanktuarium w Krakowie, czeka na was. On wam ufa i na was liczy! Ma tak wiele do powiedzenia każdemu i każdej z was… Nie bójcie się spojrzeć Mu w oczy pełne nieskończonej miłości i pozwólcie, aby On ogarnął was swoim miłosiernym spojrzeniem gotowym przebaczyć każdy wasz grzech. Spojrzeniem, które może przemienić wasze życie i uleczyć rany waszych dusz. Spojrzeniem, które zaspokaja najgłębsze pragnienia waszych młodych serc: pragnienie miłości, pokoju, radości i prawdziwego szczęścia. Przyjdźcie do Niego i nie bójcie się! Przyjdźcie, by powiedzieć Mu z głębi waszych serc: „Jezu ufam Tobie!”. Pozwólcie, by dotknęło was Jego bezgraniczne Miłosierdzie, abyście wy z kolei, poprzez uczynki, słowa i modlitwę, stali się apostołami miłosierdzia w naszym świecie zranionym egoizmem, nienawiścią i rozpaczą.
Nieście płomień miłosiernej miłości Chrystusa – o którym mówił św. Jan Paweł II – w środowiska waszego codziennego życia i aż na krańce ziemi. W tej misji towarzyszę wam moimi życzeniami i modlitwami i na tym ostatnim odcinku drogi duchowych przygotowań do najbliższego ŚDM w Krakowie zawierzam was wszystkich Dziewicy Maryi, Matce Miłosierdzia, błogosławiąc wam z całego serca.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Kiedy zacznie się niebo? Historia Bena Breedlove'a
Ally Breedlove
KSIĄŻKA
29,90 zł 5,00 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł
Pijany z radości
Jean-Baptiste Hibon
KSIĄŻKA
20,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media