Zbiórka
Zbiórka
Pokarm na trasie do wieczności
Autor: ks. Jakub Dębiec
Jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nazywana jest też Łamaniem Chleba albo Mszą Świętą. To dzięki niej wzrastamy do świętości, a karmiąc się nią, zmierzamy prostą drogą do wieczności. Dziś o Eucharystii.
Droga wzrostu do świętości
Choć historycznie drugim w kolejności udzielanym sakramentem był sakrament bierzmowania, to zgodnie z dzisiejszą praktyką, jak i ze względu na maj, a teraz czerwiec – miesiące naznaczone pobożnością eucharystyczną – napiszę kilka słów na temat Eucharystii. Eucharystia, Łamanie Chleba później też Msza święta – to nazwy tej samej rzeczywistości. Oznaczają one ucztę ofiarną, na którą zaprasza nas Pan Jezus, a podczas której chleb i wino, zmieszane z odrobiną wody, stają się prawdziwie Ciałem i Krwią Pana Jezusa. Dla chrześcijan karmienie się Eucharystią jest podstawową drogą wzrostu w świętości. Tak jak ciało potrzebuje pokarmu i picia, tak dla chrześcijanina jest czymś koniecznym do bycie w komunii z Panem Jezusem, wyrażającej się w przyjmowaniu Jego Ciała i Krwi. To przekonanie towarzyszyło chrześcijanom od samego początku. Dlatego zgodnie z nakazem Pana Jezusa, powtarzali w każdą niedzielę – będącą pamiątką Zmartwychwstania – a później i częściej to, co wydarzyło się w Wieczerniku, gdy Pan Jezus sam podawał apostołom chleb i wino mówiąc:
To jest moje Ciało,, to jest moja Krew...
więcej w czerwcowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"
ks. dr Jakub Dębiec
Ceremoniarz prymasowski
ABC:
1. Sakrament Eucharystii jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.
2. Początkowo udzielany był w łączności z chrztem i bierzmowaniem, obecnie – oddzielnie.
3. W pierwszym tysiącleciu przechowywano Eucharystię poza Mszą dla tych, którzy nie mogli w niej uczestniczyć – chorych, więźniów, a także umierających.
4. W drugim tysiącleciu rozwinął się kult Eucharystii poza Mszą św.
5. Mamy trzy formy kultu Eucharystii poza Mszą św. Są to: wystawienia, procesje i kongresy eucharystyczne.
Zadanie ks. Jakuba:
Gdzie i w którym roku odbędzie się 52. Kongres Eucharystyczny? Co to jest adoracja wieczysta? Wśród tych, którzy znają odpowiedzi na oba pytania i podeślą je do nas do 30 czerwca na adres redakcji KnC (ul. Chartowo 5, 61-245 Poznań lub
knc@ministranci.pl), rozlosujemy 5 książek!