Z komżą

KnC 9/2015

Zbiórka

Zbiórka

Źródło

Autor: ks. Jakub Dębiec
Jak nie byłoby wody w rurach, gdyby nie źródło, tak nie byłoby naszego chrześcijaństwa, gdyby nie chrzest Polski przyjęty przez Mieszka I.
Tematem podstawowym, nad którym będziemy w ciągu całego roku rozmyślać, jest sakrament chrztu św. Głównym powodem takiego wyboru jest przypadająca w nadchodzącym roku 1050. rocznica chrztu Polski. Z pewnością uczyliście się o tym wydarzeniu na lekcjach historii. Jeśli nie, to jeszcze o nim usłyszycie. Każdy Polak powinien wiedzieć, że w roku 966 po Chrystusie książę Mieszko I przyjmuje z całym dworem chrzest i tym samym na mapie świata powstaje nowe państwo, które nazywane będzie w niedalekiej przyszłości Polską. Chrzest Polski miał zatem skutki nie tylko duchowe – nawrócenie Mieszka, ale i polityczno-społeczne, którymi było powstanie nowego państwa i narodu.
 
Chrzest Polski wpływa na teraźniejszość
Ktoś może jednak zapytać, czy jest sens, byśmy, rozpoczynając kolejny rok naszej formacji, kierowali się wydarzeniem aż tak odległym? Może należałoby zająć się czymś, co wydaje się być bardziej konieczne i na czasie? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w krótkim wierszu Adama Mickiewicza zatytułowanym Źródła. Napisał on tak:
(…) Głupiec mówi: Niech sobie źródło wyschnie w górach
Byleby mi płynęła woda w miejskich rurach.
Rozmyślając nad przytoczonymi powyżej słowami naszego narodowego Wieszcza, dojdziemy do wniosku, że chce on pokazać nam brak logiki w takim myśleniu człowieka, które nie dostrzega związku między źródłem wody a wodą płynącą w miejskich rurach. Nie byłoby bowiem wody w rurach, gdyby nie było jej najpierw w źródle. Posługując się tym obrazem, możemy zatem zrozumieć, że chrzest Polski nie jest tylko przeszłością, lecz też wydarzeniem, mającym ciągle wieloraki wpływ na naszą teraźniejszość. Nie sposób chociażby dobrze poznać i zrozumieć historii i kultury naszego narodu, zapominając o tym wydarzeniu, które miało miejsce w roku 966 po Chrystusie...
 
Ks. Jakub Dębiec
ceremoniarz prymasowski
debiec@ministranci.pl
 
ABC:
– Rok Święty, zwany nieraz Jubileuszowym, ogłaszany jest przez papieża. Instytucja Roku jubileuszowego znana już była w czasach Starego Testamentu. Był on obchodzony co 50 lat i łączył się m.in. z darowaniem długów, zwrotem własności, odzyskaniem wolności przez niewolników.
 
– Na wzór Roku Świętego ogłaszanego dla całego Kościoła, obchodzi się w Kościołach lokalnych lata jubileuszowe. 1050. rocznica chrztu Polski staje się okazją do obchodów takiego roku w Polsce. Rozpocznie się on w I Niedzielę Adwentu.
 
– Rok Święty czy Jubileuszowy świętuje się nie tyle po to, by wspominać, lecz by wspominając, duchowo wzrastać i przygotowywać się do wypełniania woli Bożej.
 
– Zwroty towarzyszące dacie wydarzenia – po Chrystusie lub przed Chrystusem – są używane na całym świecie. W czasach komunistycznych starano się je zastępować zwrotami – naszej ery lub przed naszą erą.
 
 
Zadanie:
W roku 966 po Chrystusie miał miejsce chrzest Polski. Czy możemy w przybliżeniu podać także miesiąc i dzień chrztu? Jeśli tak, to na podstawie jakich źródła? Przepracujcie ten temat wspólnie na zbiórce.
 
fot. J.Tomaszewski/KnC
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł
Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa
Stephan Michiels
KSIĄŻKA
26,90 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media