Z komżą

KnC 5/2015

Nasze newsy

Nasze newsy

Pieczęć Ducha

Autor: Michał Bondyra
Z ojcem Janem Górą OP, organizującym od 19 lat Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży Lednica2000 na Lednickich Polach, rozmawia Michał Bondyra
Kim dla Ojca jest Duch Święty?
– Duch Święty to wiatr, ogień. To jest osoba. To jest ten, który sprawia, że życie jest piękne i twórcze.
 
Dlaczego to On będzie w tym roku głównym rozgrywającym spotkania na Polach Lednickich?
– Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, z pewnego cyklu, który przyjęliśmy: była Lednica w imię Ojca i Syna, a teraz jest Ducha Świętego. Poza tym Duch Święty prowadzi nas do 1050. rocznicy chrztu Polski, ale i 800. rocznicy zakonu oo. Dominikanów. Duch Święty jest dla mnie tym, z którym codziennie zaczynam dzień. Każdy dzień zaczynam słowami: Veni Sancte Spiritus. Powtarzam je trzykrotnie.
 
Kadzidło, krzyż, świeca – które otrzymają uczestnicy XIX Lednicy – to symbole doskonale znane ministrantom. Czego, uczestnicząc w spotkaniu, mogą się oni dodatkowo o nich dowiedzieć?
– Myślę, że kadzidło przeniesie atmosferę, sens spotkania do domów. Ono przedłuży trwanie tego spotkania. Nasze spotkanie to uobecni. Zresztą spotkanie tegoroczne będzie niezwykłe, poprzez błogosławieństwo jego uczestników przez Ojca Świętego Franciszka za pośrednictwem naszych biskupów. Podczas tegorocznego spotkania podamy dłoń (której odlew mamy) Janowi Pawłowi II. Myślę, że wszyscy podamy rękę naszemu ukochanemu, świętemu papieżowi. Będziemy też zapalać ogień z Ostrowa Lednickiego. Będzie piękna liturgia, pełna treści i znaczeń. Mszę św. będzie celebrował przewodniczący KEP, nasz poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, a kazanie wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Poza tym będą coroczne standardy: piękne, dynamiczne, świeże. A więc adoracja, wybór Chrystusa i przejście przez Bramę.
 
Wybór Chrystusa, który określa działania i życie tych, którzy są związani z Lednicą 2000, jest naturalnym wyborem służby liturgicznej. Te wybory mogą być komplementarne?
– Na wyborach służby liturgicznej się nie znam, choć sam byłem ministrantem. Głęboko jednak wierzę, że jak Mieszko I wybrał Chrystusa i stała się Polska, tak dziś ludzie wybierający Chrystusa są ludźmi przyszłości – ludźmi nowej generacji.
 
Lednica2000 to także formacja, kształtowanie życia, rozwoju duchowego. W domyśle tworzenie człowieka który mocno się trzyma wartości i Chrystusa.
– Bardzo się cieszę, że Pan to tak rozumie. Bo ja stale tłumaczę, że Lednica to stała i ciągła formacja, a nie fajerwerk w pierwszą sobotę czerwca. W każdą sobotę się spotykamy, czytamy, mamy rekolekcje, dni skupienia. Stale trzymamy rękę na pulsie.
 
Czy obecność służby liturgicznej na Lednickich Polach jest potrzebna?
– Cudowne jest to, że służba liturgiczna dozna tam pogłębienia, umocowania, poprzez wybór Chrystusa, adorację, spowiedź, namaszczeniem olejem, który poświęcił papież Franciszek, że Lednica będzie pieczęcią Ducha Świętego nad piękną posługa służby liturgicznej.
 
Jak by Ojciec zachęcił ministrantów i lektorów do bycia z Wami 6 czerwca?
– Noszę w sobie doświadczenie obecności Pana Jezusa z dzieciństwa. Z czasów ministranckich, kiedy z mamą poszedłem na adorację Najświętszego Sakramentu w Wielkim Tygodniu, w nocy. To doświadczenie obecności Jezusa towarzyszy mi do dzisiaj. Powiem krótko: On jest. A jeżeli On jest, ja chcę być przy nim. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam na przeżywanie dynamicznej obecności Pana Jezusa przez śpiew, taniec, służbę liturgiczną, by oddać coś od siebie na Polach Lednickich 6 czerwca! Bądźcie!
 
Ramka:
o. Jan Góra – doktor teologii, duszpasterz akademicki w Poznaniu, rekolekcjonista, prozaik, twórca i animator ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą Jest organizatorem corocznych spotkań młodych Lednica2000, pod Bramą-Rybą (Bramą III Tysiąclecia). Twórca Domu Jana Pawła II nad Lednicą.
 

Liczby Lednicy2000:
1 780 000 uczestników
24 000 wolontariuszy
15 000 kapłanów
100 pieśni
60 symboli
3 papieży
 

Więcej o tegorocznej Lednicy2000 na www.lednica2000.pl
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media