Z komżą

KnC 2/2015

Na haku

Na haku

Nuda w kościele?

Autor: kl. Patryk A. Nachaczewski
Pewnie niektórzy twoi koledzy nie chodzą do kościoła, bo uważają, że Msza św. jest nudna. Jako ministrant możesz sprawić, że w mgnieniu oka zmienią zdanie.

Czy Msza św. jest ciekawa jak film w kinie? Postaw sobie to pytanie i spróbuj na nie odpowiedzieć. Może powiesz: skądże – film jest o wiele ciekawszy! Może stwierdzisz: no nie, Msza św. to co innego niż wizyta w kinie! A może uznasz, że zawsze, ilekroć idziesz na Eucharystię, odczuwasz w sercu wielką radość i zaciekawienie. Pomyśl, w jaki sposób przeżywasz swój udział w Mszy św. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie służysz przy ołtarzu, ale siedzisz z innymi ludźmi w ławce.
Sam przyznasz, że czasem pojawia się znudzenie. Dlaczego? Może dlatego, że nie zawsze pamiętamy, że każda Eucharystia to spotkanie z prawdziwym Bogiem, tyle że ukrytym pod postaciami Chleba i Wina. Bóg nie jest ani zwykłym chlebem, ani winem, ale zechciał być obecny pośród nas w tych właśnie znakach. Jest to coś niesamowitego – Bóg wszechpotężny, Król całego Wszechświata „ukrył się” w kawałku chleba i w kilku kroplach wina. To jest cud – największy na świecie. Z tego powodu każda Msza św. powinna być cudownym wydarzeniem.
Przez dwa tysiące lat Kościół pragnął w taki sposób sprawować Mszę św., aby wszyscy jej uczestnicy odczuwali jej niezwykłość. Dlatego pojawiło się kadzidło, dlatego pisano specjalne pieśni ku czci Boga, dlatego budowano piękne kościoły. Wszystko po to, by każdy kto przychodzi na Eucharystię mógł spotkać prawdziwego Boga. Jednak od samego początku odkryto, że Msza św. jest najpiękniejsza, gdy kapłani i posługujący przy ołtarzu z wiarą sprawują liturgię. Ludzie mniej się nudzą na Mszy, gdy ksiądz jest skupiony i rozmodlony. Podobnie ministranci. Dlatego ważne jest, by pobożnie służyć przy ołtarzu – nie rozmawiać, nie żartować, wypełniać wszystkie zadania starannie i jak najdokładniej. Ludzie widząc rozmodlonych chłopaków w komżach, sami lepiej się modlą. W ten sposób ministranci dają przykład i sprawiają, że Msza św. może być dla każdego cudownym spotkaniem z Bogiem. Im więcej gorliwych i skupionych ministrantów, tym mniej nudy w kościele!

Kl. Patryk A. Nachaczewski
nachaczewski@ministranci.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Znaki życia. 40 zwyczajów katolickich i ich korzenie biblijne
Scott Hahn
KSIĄŻKA
35,00 zł 29,90 zł
Wierzę, bo chcę! Przygotowanie do bierzmowania Best
seller
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 12,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media