Bez komży

KnC 11/2015

Moto

Moto

Ponaddźwiękowe rekordy

Autor: Witold Talarczyk
Do Thrust Super Sonic Car należy rekord prędkości pojazdu mechanicznego ustanowiony 18 lat temu. Zawrotne blisko 1230 km/h Brytyjczyka Andiego Greena chcą pobić jego krajanie, ale i Australijczycy.
Zlokalizowane jest w stanie Utah. Istniało od około 32 tysięcy do około 16,8 tysięcy lat temu, kiedy to większość wody wydostała się poprzez przełęcz. Obecnie w porach suchych 20 tysięcy hektarów soli tworzy strukturę twardą jak beton, na której utworzono wyjątkowy w swoim rodzaju tor. Jezioro Bonneville, bo to o nim mowa zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych to jedno z najpopularniejszych miejsc, w których bije się rekordy prędkości pojazdami mechanicznymi, choć obecny rekord prędkości został pobity gdzie indziej – na dnie wyschniętego słonego jeziora na pustyni Black Rock w amerykańskim stanie Nevada.
 
200 tys. KM Australijczyków
Rekord prędkości z Nevady ma już 18 lat. W październiku 1997 r. pojazd Thrust Super Sonic Car, kierowany przez brytyjskiego pilota Andiego Greena, osiągnął 1227,985 km na godzinę, przekraczając prędkość dźwięku. Ten nadzwyczajny rezultat chcą pobić Australijczycy. W tym celu powstała maszyna Aussie Invader 5R. Ma rozpędzić się do prędkości ponad 1600 kilometrów na godzinę w zaledwie 20 sekund! Według jej konstruktorów, w tym czasie silniki będą potrzebowały aż trzech ton rakietowego, wysokooktanowego paliwa. W związku z tym pojazd musi być bardzo wytrzymały, by udźwignąć masę ponad dziewięciu ton, po zatankowaniu pod korek. Do jego konstrukcji wykorzystano superlekkie materiały powstałe z technologii kosmicznych. Napędzać go będzie silnik rakietowy o mocy prawie 200 000 KM. Prawdopodobnym miejscem dokonania tej niewiarygodnej próby będzie Jezioro Słone (Bonneville) lub podobny obiekt umiejscowiony w Australii.
 
Konkurencyjny projekt 200
Równolegle do tego projektu, powstaje inny superpojazd w konkurencyjnej brytyjskiej firmie, liczącej na uzyskanie jeszcze lepszego rezultatu. Prace trwają już wiele lat i kosztowały dziesiątki milionów funtów. W budowę zaangażowanych jest 200 firm, w tym tak znane jak Rolls-Royce. Silnik rakietowy wspomagany będzie silnikiem odrzutowym z samolotu Eurofighter. Dodatkowym silnikiem na pokładzie będzie 750-konny Cosworth napędzający w przeszłości auta Formuły 1. Jego zadaniem będzie jedynie napędzanie pompy paliwa silnika rakietowego. Przyszłość pokaże, który z zespołów zapisze się w Księdze rekordów Guinnessa, tym samym przechodząc do historii.
 
Witold Talarczyk
talarczyk@ministranci.pl
pracownik światowego koncernu motoryzacyjnego
 
Ramka:
Czy wiesz, że…
– Dzięki ogromnej powierzchni prosta, na której odbywają się próby, ma długość kilkudziesięciu kilometrów, co wielokrotnie przewyższa długość pasów startowych na największych na świecie lotniskach.
– Jezioro Słone to jedno z niewielu miejsc na lądzie, gdzie można zobaczyć krzywiznę horyzontu.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł
Skąd, dokąd, dlaczego?
Red. Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
KSIĄŻKA
29,90 zł 10,00 zł
Wierzę, bo chcę! Przygotowanie do bierzmowania Best
seller
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media