Bez komży

KnC 1/2015

Sport

Sport

Nie tylko dla geniuszy

Autor: Michał Bondyra
Szachy to pasja, sposób na życie, ale przede wszystkim duża radość przebywania z młodzieżą. Mnie interesują one jako rozrywka masowa, a nie zamknięty, elitarny sport dla geniuszy – przyznaje Roman Kaput, organizator VI Mistrzostw Polski Ministrantów w Szachach.
Szachową pasję pomysłodawcy starachowickich mistrzostw Polski podzieliło tym razem rekordowo 161 zawodników z 56 parafii 19 polskich diecezji. Tradycyjnie już najwięcej ministrantów przybyło z diecezji radomskiej. Ale to nie radomscy ministranci i lektorzy zdobyli najwięcej medali.

Najmłodsi znaczy najlepsi
Bezkonkurencyjni w tym roku okazali się młodzi szachiści w komżach i albach z diecezji sandomierskiej, zdobywając trzy złota, srebro i brąz. Tytuł sprzed roku w kategorii szkół podstawowych obronił Tomek Szczepanowski z parafii św. Zofii i św. Stanisława Kostki z Bodzechowa, wsi w diecezji sandomierskiej. – Tym bardziej należą mu się brawa, bo Tomek jest uczniem IV klasy i nie miał handicapu wieku i doświadczenia – przyznaje Roman Kaput. To zresztą w najmłodszej grupie rywalizacja była najbardziej zacięta. Wzięło w niej udział rekordowo 104 zawodników. – Przeszło połowa z nich miała kategorie, co spowodowało, że ci najlepsi spotkali się ze sobą dopiero w ostatnich rundach, gdy mieli już za sobą kilka godzin walki na szachownicy – przyznaje pan Roman, który tradycyjnie prócz organizacji zajął się także sędziowaniem. – Sędziowało się bezproblemowo, nie licząc stresu związanego z awarią komputera – śmieje się, podkreślając gigantyczny skok jakościowy biorących udział w zawodach ministrantów. Pan Roman podkreśla, że o ponad jedną piątą wzrósł udział zawodników z kategoriami szachowymi: „Pojawili się wreszcie ministranci z kategoriami centralnymi, ale co ciekawe, w grupach najmłodszych. Najwyższy ranking zawodnika ELO 1841 to już jest naprawdę coś!”. Zresztą o randze zawodów niech świadczy fakt, że kategorię szachową posiadała połowa uczestników, a ranking międzynarodowy FIDE miało już 15 procent z nich!

Kaput znaczy sędzia
Turniej zorganizowany tradycyjnie przez parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Klub Szachowy Gambit, którego założycielem i prezesem jest Roman Kaput, poprzez liczbę uczestników, a przez to i partii do rozegrania, bardzo się wydłużył. – Zawodnicy grali dziewięć rund systemem szwajcarskim tempem gry 15 minut na partię, co dało niebotyczną wręcz liczbę 720 partii szachowych – wymienia Kaput. Było to nie lada wyzwanie nie tylko organizatorskie, ale i sędziowskie. Dla tych ostatnich tym razem nie zabrakło też pizzy. W tym roku pana Romana w czuwaniu nad czystą grą uczestników wspomagał nie jeden, a dwaj synowie. – Decyzję podjęliśmy w dniu zawodów, gdyż młodszy syn Paweł miał grać w najstarszej grupie, ale przy tak dużej liczbie uczestników musiał mnie wspomóc. Straciła na tym nasza rodzinna parafia, która w klasyfikacji generalnej nie znalazła się na podium. Paweł za to dostał do prowadzenia grupę najmłodszą 104 ministrantów i poradził sobie z tym wyzwaniem świetnie – tłumaczy dumny ojciec.

Kloc zdynamizuje mistrzostwa?
Duża liczba młodych szachistów to dla pana Romana chleb powszedni. Program, który pilotuje obejmuje ponad 300 uczniów. – Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne w siedmiu szkołach w Starachowicach i Suchedniowie, szachowe zajęcia dydaktyczne w kolejnych dwóch szkołach w Warszawie. W stolicy, na Ursynowie, mamy też sekcję szachową. Wszędzie tam organizujemy turnieje – wylicza. Tak duże turnieje dają niezbędne doświadczenie dla coraz lepszych edycji mistrzostw Polski ministrantów. Wzrastająca liczba, ale i jakość przyjeżdżających szachistów tylko to potwierdza. Pan Roman zastanawia się, jak jeszcze uatrakcyjnić starachowickie mistrzostwa. – Poważnie myślę o formule szachowo-rozrywkowej typ Mistrzostwa w Klocu. Młodzi szachiści uwielbiają w to grać – zdradza. Wyjaśnijmy zatem, że wspominany kloc (inaczej bughouse) to gra parami na dwóch szachownicach jednocześnie. Gracze w drużynie grają różnymi kolorami, a grę od tradycyjnych szachów różni to, że zbite bierki z jednej szachownicy przechodzą do ręki partnera, który może je dostawiać do swojej partii. Wymusza to dużą współpracę, bo o wyniku całej rozgrywki decyduje rozstrzygnięcie na jednej z szachownic. Kolejna edycja zapowiada się więc naprawdę atrakcyjnie.

Michał Bondyra
bondyra@ministranci.pl

Fot. archiwum organizatora

Ramki:
INDYWIDUALNE: 
Klasyfikacja Generalna 
* Szkoła Podstawowa kl. 0–III:
I miejsce – Jan Choina – Ostrowiec Św.
II miejsce – Jerzy Rzeńca – Międzyrzec Podlaski
III miejsce – Wiktor Kukawski – Międzyrzec Podlaski
* Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Tomasz Szczepanowski – Bodzechów
II miejsce – Antoni Kamiński – Gniezno
III miejsce – Michał Wierzbicki – Suwałki
* Gimnazja:
I miejsce – Marek Kwiatkowski – Koszalin
II miejsce – Piotr Kamiński – Gniezno
III miejsce – Michał Choina – Ostrowiec Świętokrzyski
* Szkoły Ponadgimnazjalne:
I miejsce – Kamil Młynarski – Radom
II miejsce – Adam Choina – Ostrowiec Świętokrzyski
III miejsce – Dawid Jaroszewicz – Słupsk

Ramka 2
DRUŻYNOWE:         
Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Bodzechów – Parafia pw. św. Zofii i św. Stanisława Kostki
II miejsce – Kraków – Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
III miejsce – Starachowice – parafia pw. Świętej Trójcy
Gimnazja:
I miejsce – Kraków – parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
I miejsce – Kraków – parafia pw. św. Jana Chrzciciela
III miejsce – Szczepanów – parafia pw. św. Stanisława BM
Szkoły Ponadgimnazjalne: 
I miejsce – Lipusz – parafia pw. Michała Archanioła
II miejsce – Radom – parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe
III miejsce – Wola Rzędzińska – parafia p.w. MB Nieustającej Pomocy
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 1/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 2/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 2/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2024, ks. Patryk Nachaczewski
Zajrzyj do księgarni
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media