Bez komży

KnC 1/2015

Moto

Moto

Latające bolidy

Autor: Witold Talarczyk
Formuła 1 Powerboat Racing to najbardziej prestiżowe i widowiskowe wydarzenie motorowodne na świecie. Zbudowane z włókien węglowych łódki potrafią osiągać prędkości nawet do 250 km/h i spalać aż 120 litrów wysokooktanowego paliwa.

Zawody odbywają się od 1981 r. Są niezwykłe. Fascynują i mrożą krew w żyłach. Rozgrywane są na zamkniętych akwenach dziesięć razy w ciągu roku. W wyścigu mogą startować maksymalnie 24 łodzie. Gdy liczba zgłoszonych zawodników przekracza 24, to motorowodniacy nie mający kontraktu biorą udział w półgodzinnej sesji, w której eliminowani są najwolniejsi. Do wyścigu łodzie startują ustawione jedna obok drugiej. W ciągu 45 minut muszą przepłynąć jak największą liczbę okrążeń, nie omijając ustawionych boi, nie zdobywając punktów karnych za różne przewinienia. Boje są pomarańczowe lub żółte. Przy pomarańczowych zawodnicy skręcają w lewo, przy żółtych w prawo. Za zniszczenie boi uzyskuje się punkty karne oraz kary pieniężne.

Potężny silnik i niebotyczna prędkość
Na prostych odcinkach, pomiędzy bojami rozwijane są największe prędkości, dochodzące nawet do 250 km/h. Najdłuższa prosta może mieć maksymalnie 850 m. Bolidy mają długość między 4,5 a 6 m i szerokość około 2 m, dzięki czemu są stabilne i mało wywrotne. Zbudowane są na bazie katamaranu. Po starcie maszyny błyskawicznie rozpędzają się, uzyskując prędkość 160 km/h w ciągu zaledwie czterech sekund. Możliwe jest to dzięki potężnemu silnikowi V6 o mocy 425 KM i wadze 120 kg. Bolidy manewrują między bojami, wyhamowując w ciągu ułamków sekund. W wyniku tego na kierowców działają ogromne przeciążenia do 4,5 G, co jest wartością znacznie wyższa niż w samochodowych wyścigach Formuły 1.

Lekkie i paliwożerne
Bolidy są budowane z włókien węglowych. Ma to wpływ na niską masę łodzi, która nie przekracza 400 kg. Powoduje to bardzo dobre przyspieszenie oraz daje możliwość rozwijania bardzo wysokich prędkości. Niebezpieczeństwo czyha podczas powiewów wiatru, które mogą nawet przewrócić bolid podskakujący na falach, co jest bardzo niebezpieczne. Łodzie mają baki bardziej pojemne niż auta osobowe. Dlaczego spytacie? Bo spalają aż do 120 litrów specjalnego, wysokooktanowego paliwa lotniczego na godzinę!

Witold Talarczyk
talarczyk@ministranci.pl
pracownik światowego koncernu motoryzacyjnego

Ramka:
Czy wiesz, że…

Od 2010 r. w wyścigach startuje Bartosz Marszałek. W tym sezonie udało mu się kilkukrotnie zakończyć wyścig w pierwszej dziesiątce, co jest dużym sukcesem.

Najbardziej utytułowanym Polakiem w historii sportów motorowodnych jest Waldemar Marszałek. Sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrz świata i czterokrotnie mistrza Europy w zawodach motorowodnych.

Ostatnie trzy klasyfikacje generalne wygrywał Włoch Alex Carella.

fot. Chubby-wubby/fotolia

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 2/2024, Michał Bondyra
KnC 1/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 2/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 2/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2024, ks. Patryk Nachaczewski
Zajrzyj do księgarni
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Modlitewnik na trudne chwile
wybór i oprac. Magdalena Marciniak
KSIĄŻKA
12,00 zł 9,90 zł
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 12,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media