Bez komży

KnC 7/2014

Gorący temat

Gorący temat

Nie zamykaj Boga na dnie szafy

Autor: ks. Tomasz Kopiczko
Ostatni dzwonek w szkole wywołał jak zawsze ogromny uśmiech na wielu twarzach. W zapomnienie odchodzą książki, zeszyty, szkolne obowiązki... i tak się czasami zastanawiam: czy razem z książkami i zeszytami w plecaku na dnie szafy zamkniemy też Boga? Oby nie...

W 2006 r. na spotkaniu ze służbą liturgiczną Benedykt XVI mówił, że ministrant ma być przyjacielem Pana Jezusa. Papież porównał też bliskość ministrantów względem Chrystusa do bliskości, w jakiej żyli apostołowie względem swojego Nauczyciela. Kiedy Jezus nauczał, dwunastu młodych mężczyzn uczynił „apostołami i świadkami, gdyż byli Jego przyjaciółmi, ponieważ poznali Go dzięki tej przyjaźni, ponieważ byli blisko Niego”...

więcej w lipcowo-sierpniowym numerze "KnC - Króluj nam Chryste"

Ks. Tomasz Kopiczko
moderator diecezjalny służby liturgicznej diecezji ełckiej

Zadanie ks. Tomasza:
Na czas wakacji chciałbym zaproponować wszystkim ministrantom poznanie bliżej jednego w wielkich przyjaciół Jezusa. Był nim, dziś już święty, papież Jan XXIII. Człowiek niezwykle radosny, pełen optymizmu, lubiący nawet nowoczesne wynalazki, ale przede wszystkim człowiek, który bardzo mocno kochał Boga. Dobrze jest pamiętać na wakacjach zasadę, którą kierował się w codziennym życiu: „Nigdy człowiek nie jest tak wielki jak wtedy, gdy klęczy”. Można powiedzieć, że MODLITWA i DOBRO tworzyły koloryt jego przyjaźni z Bogiem. Ten święty papież pozostawił nam kilka prostych wskazówek, jak budować przyjaźń z Bogiem i człowiekiem. Myślę, że warto, aby każdy ministrant je poznał i starał się realizować w czasie wakacji i nie tylko!

Dekalog Jana XXIII
1. TYLKO DZISIAJ postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.
2. TYLKO DZISIAJ maksymalnie zatroszczę się o moją postawę: być uprzejmym, nikogo nie krytykować ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą.
3. TYLKO DZISIAJ będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym, i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.
4. TYLKO DZISIAJ przystosuję się do okoliczności i nie będę domagał się, by to one przystosowały się do moich planów.
5. TYLKO DZISIAJ przeznaczę przynajmniej 10 minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm jest potrzebny do życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.
6. TYLKO DZISIAJ uczynię przynajmniej coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.
7. TYLKO DZISIAJ uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, by nikt o tym się nie dowiedział.
8. TYLKO DZISIAJ sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale go zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania.
9. TYLKO DZISIAJ będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że dobra Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.
10.TYLKO DZISIAJ nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobroć.

fot.R. Woźniak/KnC

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
Zajrzyj do księgarni
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media