Bez komży

KnC 5/2014

Gorący temat

Gorący temat

Z kapłańskim potencjałem

Autor: Michał Bondyra
Kościelec to prawdziwe źródło powołań. Młody, prężnie działający ks. Łukasz i wciąż wzrastająca w formacji, opartej na dwóch konkretnych filarach, grupa ministrantów z parafii pw. Andrzeja Apostoła to gwarant, że źródło to z pewnością szybko nie wyschnie.

Ks. Władysław Waszak, proboszcz parafii pw. Andrzej Apostoła w Kościelcu mówi o nich „dwa filary”. Pierwszy – Paweł Rutkowski przy ołtarzu służy już blisko 40 lat. – Zacząłem jeszcze przed Pierwszą Komunią Świętą w 1975 r. Pamiętam, że jak była niedziela to biegłem, by służyć na wszystkich trzech Mszach. Chciałem robić wszystko, od pateny, poprzez ampułki, na czytaniu kończąc – wspomina, dziś wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kole.

Dwa filary
Przez specyfikę swojej pracy, ale i konieczność opieki nad czteroletnim synkiem Mateuszem, pan Paweł dziś służy tylko w niedzielę i podczas największych uroczystości. Zdarza się, że także w tygodniu uda mu się coś zaśpiewać czy przeczytać. Jedno przez te 40 lat służby się nie zmienia: do dziś w zakrystii pojawia się pół godziny przed służbą. – Wszystko po to, by się w skupieniu pomodlić, jeśli trzeba to przygotować do czytania lub porozdzielać funkcje – tłumaczy. Drugi filar przy ołtarzu w Kościelcu służy 10 lat mniej od pana Pawła. Radek Sochacki też jest belfrem, tyle że uczy w szkole średniej w Kościelcu. Pracę dzieli z nauką jazdy nowych adeptów w ośrodku szkolenia kierowców, który prowadzi i wychowywaniem trzyletniego Kamila i pięcioletniej Natalii. – Służę, bo Bóg i kościół są dla mnie bardzo ważne – nie pozostawia złudzeń. Podobnie jak Rutkowski podczas służby wciela się w rolę porządkowego. – Wraz z Radkiem pilnujemy, by podczas uroczystości ci młodsi nie gadali, by odpowiednio wykonywali swoje funkcje – mówi pan Paweł. Obaj śmieją się, że wystarczy czasem spojrzenie, by wszystko wróciło do normy. Mimo że obaj w szkole uczą młodszych kolegów w służbie ołtarza, na przerwach nie pozdrawiają się zawołaniem „Króluj nam Chryste”, nie komentują też spraw ministranckich. – O ewentualnych niedociągnięciach rozmawiamy zaraz po Mszy – przyznają zgodnie....

więcej w numerze majowym "KnC - Króluj nam Chryste"

Michał Bondyra

bondyra@ministranci.pl

fot. A. Kurasińska/KnC

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 9/2022, Michał Bondyra
KnC 9/2022, Michał Bondyra
KnC 9/2022, Michał Bondyra
KnC 9/2022, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 9/2022, ks. Krzysztof Stawicki
KnC 9/2022, ks. Jakub Dębiec
KnC 7/8/2022, ks. Paweł Podeszwa
Zajrzyj do księgarni
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 12,00 zł
Modlitewnik na trudne chwile
wybór i oprac. Magdalena Marciniak
KSIĄŻKA
12,00 zł 9,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media