Bez komży

KnC 4/2014

Gorący temat

Gorący temat

Triduum Jana Pawła II

Autor: Krzysztof Bronk
Wziął do rąk krucyfiks i do niego przylgnął. W ten sposób, w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem Jan Paweł II przeżywał Triduum Paschalne przez lata. Zawsze skupiony, zanurzony w modlitwie, wsłuchany w słowa, z wielką dbałością o każdy szczegół liturgii, każdy jej gest uobecniający zbawcze dzieła Boga.

Ten, komu dane było poznać Jana Pawła II i mógł uczestniczyć w jego liturgiach, najbardziej zapamiętał zapewne jego ostatnie Triduum Paschalne. Papieża nie było wówczas wśród nas. Po raz pierwszy nie brał udziału w liturgiach. Zamiast niego przewodniczyli im wydelegowani przez niego kardynałowie.

Nieobecny-obecny
Począwszy od Niedzieli Palmowej, gdy Jan Paweł II, ukazawszy się na zakończenie liturgii w oknie Pałacu Apostolskiego, po raz ostatni chciał przemówić do tłumów. Bezskutecznie, nie zdołał wydobyć z siebie ani słowa. Zamachał jedynie gałązką oliwną, jak się potem okazało na pożegnanie. Choć papieża nie było wśród nas na placu, a potem w bazylice, to jednak wiedzieliśmy, że uczestniczy w tych liturgiach razem z nami, że w tym Wielkim Tygodniu jeszcze bardziej utożsamia się z umierającym Chrystusem, sam przygotowując się na śmierć. Najwyraźniej było to widać w Wielki Piątek podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum. Ojciec Święty śledził ją tym razem w swej prywatnej kaplicy za pośrednictwem telewizji. Gdy przyszedł czas na stację XII, śmierć Jezusa na krzyżu, Jan Paweł II wziął do rąk krucyfiks i do niego przylgnął, w pełni się z nim zjednoczył. W ten sam sposób, w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem, przeżywał też Triduum Paschalne przez wszystkie poprzednie lata. Zawsze skupiony, zanurzony w modlitwie, wsłuchany w słowa, z wielką dbałością o każdy szczegół liturgii, każdy najmniejszy gest obrzędu, bo przez nie w te święte dni uobecniają się zbawcze dzieła Boga...

Z Watykanu specjalnie dla „KnC”
Krzysztof Bronk

więcej w kwietniowym numerze KnC

fot. niot/fotolia

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 9/2022, Michał Bondyra
KnC 9/2022, Michał Bondyra
KnC 9/2022, Michał Bondyra
KnC 9/2022, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 9/2022, ks. Krzysztof Stawicki
KnC 9/2022, ks. Jakub Dębiec
KnC 7/8/2022, ks. Paweł Podeszwa
Zajrzyj do księgarni
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 12,00 zł
Motyle w brzuchu. Dlaczego wiara dodaje skrzydeł
Notker Wolf
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,90 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media