Bez komży

KnC 4/2013

Gorący temat

Gorący temat

Dwóch papieży: czas przełomu

Autor: Krzysztof Bronk
Takich wydarzeń Kościół jeszcze nie przeżywał. Rezygnacja jednego papieża i wybór drugiego. Bez wojen, kataklizmów czy prześladowań. Ot tak, naturalną koleją rzeczy, ze starości. Są to wydarzenia niezwykłe.

W historii biblijnej, zwłaszcza Starego Testamentu, takim niezwykłym wydarzeniom towarzyszyły też niekiedy niezwykłe zjawiska naturalne, jak burze czy trzęsienia ziemi. Nie zabrakło ich i tym razem. Cały świat obiegły fotografie pioruna, który tuż po ogłoszeniu papieskiej rezygnacji bił w kopułę bazyliki św. Piotra. Kilka dni później w górach leżących kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Rzymu było silne trzęsienie ziemi. Na szczęście nie wyrządziło większych szkód. Natomiast już po rezygnacji i przybyciu Benedykta XVI do letniej rezydencji w Castel Gandolfo również i tam zatrzęsła się ziemia, tym razem bardzo lekko, ale z epicentrum właśnie w tym podrzymskim miasteczku, które co lato gości Ojca Świętego. Także niebo nad Rzymem zmieniło się po papieskiej rezygnacji. Aż do wyboru nowego papieża, przez kilkanaście dni niemal nieprzerwanie Wieczne Miasto było pokryte ciężkimi chmurami i dosłownie tonęło w deszczu. W Rzymie to naprawdę bardzo rzadki widok. Przez zdecydowaną większość roku władają tu słońce i błękitne niebo.
Te niezwykłe zjawiska przyrodnicze w Piśmie Świętym mają charakter teofaniczny, są świadectwem oraz narzędziem objawienia Boga. Podobnie było i tym razem, na przełomie dwóch pontyfikatów. Niezwykłe burze, trzęsienia ziemi i „płaczące” niebo były wyraźnym znakiem tego, że Pan Bóg jest obecny pośród tych wydarzeń, historia Kościoła nie wymknęła mu się z ręki. Choć rezygnacja Benedykta XVI mogła wzbudzić w nas smutek i zamieszanie, mogliśmy być pewni, że Pan Bóg przeprowadzi nas do nowego pontyfikatu. I tak też się stało.

Pożegnanie z ojcem...

więcej w numerze kwietniowym "KnC - Króluj nam Chryste"

prosto z Watykanu specjalnie dla "KnC"

Krzysztof Bronk

Radio Watykanskie

fot. R. Woźniak i J. Hajdasz

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 12,00 zł
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media