Bez komży

KnC 3/2013

Gorący temat

Gorący temat

Z moralnym plecakiem

Autor: Michał Bondyra
Ksiądz z powołania, stara gwardia z moralnym plecakiem i trzynastka, która ma od kogo czerpać wzorce. A wszystko pod czujnym okiem Matki Bożej Łaskiej, która patrząc z pięciowiecznego płótna na służących w jej sanktuarium ministrantów, ostatnio coraz częściej się uśmiecha.

Przymierzą, posłuchają, przyjdą
Jak przyznaje Mikołaj Lipowski, formacja grupy to dla starszych moralny plecak, który nieść trzeba rozważnie i ciągle. Nic zatem dziwnego, że o werbunek w struktury stara się nie tylko ksiądz, ale i sami ministranci. – Kiedyś robiliśmy to na spotkaniach Taize, teraz poprzez luźne rozmowy na temat wiary – mówi o najbardziej konwencjonalnych z nich. Na Wielkanoc angażują się wraz z młodzieżowym klubem Caritas w przygotowaniu paczek w marketach dla najbiedniejszych. – Wtedy też mówimy o ministranturze – przyznaje Wojtek Muszyński, ministrancki sekretarz, jeden z zaangażowanych w akcję. Mikołaj wraz z Dominikiem Bartczakiem w zeszłym roku rozwieszali w mieście plakaty i rozdawali ulotki zachęcające do przyjścia na zbiórkę. Przychodzili też na lekcje religii do szkół. – Opowiadaliśmy, jak wyglądają zbiórki, służba, mieliśmy też ze sobą alby i komże, które można było przymierzyć – tłumaczy Dominik. Akcja przyniosła efekt. – Zadeklarowało się 15 osób i choć przyszła szóstka, było warto – zapewnia. Coroczne Marsze dla Jezusa organizowane w archidiecezji łódzkiej czy Święta Eucharystii na pamiątkę wizyty bł. Jana Pawła II w Łodzi w 1987 r., to także dobre okazje, by mówić o służbie przy ołtarzu. Ministranci z łaskiego sanktuarium mają jeszcze jeden atut. W ich staraniach wspiera ich… Aneta Gondzio – jedyna dziewczyna, pasjonatka służby, tworząca jednoosobowy fanklub tamtejszych ministrantów. – To nasza herbaciarka, zawsze nam pomaga, jest jedną z nas, choć przy ołtarzu służyć nie może, to nasz najładniejsza wizytówka – dodają zgodnie ze śmiechem.

więcej w numerze marcowym "KnC - Króluj nam Chryste"

Michał Bondyra

fot. Służba liturgiczna parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku/Robert Woźniak

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 12/2023, Michał Bondyra
KnC 11/2023, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2023, Redakcja "KnC"
KnC 12/2023, Adrian Wojtasz
KnC 12/2023, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Pijany z radości
Jean-Baptiste Hibon
KSIĄŻKA
20,00 zł 5,00 zł
Myśli na każdy dzień Escriva
św. Josemaría Escrivá
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,90 zł
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media