Bez komży

KnC 2/2013

Gorący temat

Gorący temat

Za przykładem Dawida

Autor: Michał Bondyra
Gdy przed pięcioma laty przegrywał walkę z nowotworem mózgu, na cmentarzu koledzy – ministranci z parafii św. Rodziny – żegnali go słowami: „Dawidowi – najlepszemu z nas”. Dziś jego pamięć pielęgnują na zbiórkach w salce jego imienia. Bez Dawida Cybulskiego nie byłoby ich koła.

„Rozmowa o naszym kole, bez wspomnienia o Dawidzie jest niemożliwa” – potwierdza Wojtek Hasiński, prezes ministrantów w parafii św. Rodziny na poznańskim Łazarzu. Z Łukaszem Cybulskim chodzili razem do przedszkola. Wtedy po raz pierwszy poznał starszego o trzy lata brata – Dawida. – Odkąd pamiętam, emanował od niego spokój. To go wyróżniało – wspomina zmarłego kolegę. – Sprawy ministranckie były dla niego priorytetem, zawsze angażował się w nie całym sobą. W ten sposób pomagał nam w tym, by poczuć się odpowiedzialnym za to, co robimy – dodaje obecny prezes. Wojtek do dziś przed ważnymi uroczystościami kościelnymi, ale i zdarzeniami w życiu rozmawia z Dawidem. – Proszę go o podpowiedzi, bo wierzę, że teraz jest w niebie – przyznaje. Ministrancka droga Dawida Grzegorzewicza, dziś wiceprezesa ds. liturgii, też zaczęła się od starszego z braci Cybulskich. – Prowadził mnie jako kandydata. Był wtedy dla nas ministranckim guru. Trudno mu się było przeciwstawić. Zawsze był pewny swoich racji. Wynikało to jednak nie tylko z ogromnej wiedzy liturgicznej, ale i głębokich przemyśleń i wewnętrznej dobroci – mówi. Potwierdza to Wojtek Hasiński, wspominając teologiczne dyskusje Dawida – wtedy licealisty z ks. Waldemarem Babiczem. – Ks. Waldemar uchodzi za liturgistę przez duże „L”, a Dawid nie miał problemów, by rozmawiać z nim o liturgii, jak równy z równym – przyznaje. Wspomina go jako perfekcjonistę w każdym detalu dotyczącym liturgii: „To on namówił ks. Waldemara, by rozlatujący się mszał zastąpić nowym”.

więcej w lutowym numnerze "KnC - Króluj nam Chryste"

Michał Bondyra

fot. J. Tomaszewski/KnC - zdjęcie 1: wspólnota ministrancka z poznanskiej św. rodziny, zdjęcie 2: Łukasz Cybulski - brat tragicznie zmarłego Dawida przy jego zdjęciu i życiorysie w ministranckiej salce jego imienia.

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media