Z komżą

KnC 4/2012

Słownik liturgiczny

Słownik liturgiczny

Vera Crux – Krzyż Zbawiciela

Autor: Michał Gryczyński
Krzyż, na którym umarł Chrystus byłby już dla pierwszych chrześcijan bezcenną relikwią, ale nikt nie wiedział, co się z nim stało.

Przypuszczano, że mógł zostać zrzucony, razem z krzyżami obu łotrów, do zagłębienia na zboczach Golgoty. Trudno to było jednak sprawdzić, ponieważ miejsce pokrywał gruz i ziemia, a w okresie panowania cesarza Hadriana – zawziętego wroga chrześcijaństwa – wybudowano tam pogańskie świątynie. Nad Grobem Pańskim wznosiła się świątynia poświęcona Jowiszowi (Jupiterowi), a na szczycie Golgoty – dedykowana bogini miłości, Wenerze (Wenus).
Okrutną karę ukrzyżowania zniósł w 337 r. cesarz Konstantyn Wielki. A do upowszechnienia krzyża jako symbolu chrześcijaństwa przyczyniła się senna wizja, którą przeżył w 312 r., w noc przed bitwą z Maksencjuszem na moście Mulwijskim. Konstantyn ujrzał wtedy świetlisty krzyż: późniejsze podania głoszą, że krzyżowi towarzyszyły słowa: In hoc signe vinces (W tym znaku zwyciężysz). Wydał więc rozkaz, by na tarczach jego żołnierzy zostały wymalowane krzyże. Konstantyn pokonał Maksencjusza, dzięki czemu symbol śmierci stał się znakiem  zwycięstwa. W 313 r. cesarz ogłosił edykt mediolański, który dał chrześcijanom swobodę wyznawania religii i zakończył czas krwawych prześladowań.
Podanie głosi, że w 326 r. na poszukiwanie Krzyża Pańskiego wyruszyła do Jerozolimy św. Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Zrobiła to po wizji, w której ujrzała anioły niosące świetlisty krzyż. Pod jej patronatem rozpoczęły się wykopaliska na Golgocie, podczas których rzekomo odnaleziono trzy krzyże, a także gwoździe, koronę cierniową oraz Titulus Crucis, czyli tabliczkę z napisem INRI. Aby ustalić, na którym z trzech krzyży skonał Zbawiciel – za radą biskupa jerozolimskiego Makarego – każdym po kolei dotykano nieuleczalnie chorą niewiastę. Ten, za którego sprawą została cudownie uzdrowiona, uznano za Krzyż Święty, czyli Vera Crux (Prawdziwy Krzyż).
Większość relikwii pozostała w Jerozolimie, zaś do Wiecznego Miasta cesarzowa zabrała trzy części, aby ofiarować je najważniejszym ośrodkom chrześcijaństwa: Rzymowi, Jerozolimie i Konstantynopolowi. W Jerozolimie relikwię Krzyża umieszczono w Bazylice Grobu, wzniesionej w pobliżu rezydencji cesarzowej, a do fundamentów dodano ziemię z Golgoty. W miejscu samego znaleziska bp Makary wzniósł, na polecenie Konstantyna Wielkiego, bazylikę.
20 maja 614 r. Jerozolimę podbili Persowie, którymi dowodził król Chosroes II: świątynię zburzono, a Święty Krzyż wywieźli do Ktezyfonu. Po czternastu latach cesarz bizantyjski Herakliusz pobił Persów i zmusił ich do zwrotu Krzyża, który chciał osobiście wnieść do Jerozolimy przez Złotą Bramę. Nie mógł go jednak udźwignąć, a zdołał to uczynić dopiero po złożeniu kosztownych szat. Wtedy boso wprowadził Krzyż Pański do odbudowanej bazyliki. Ten dzień upamiętnia, obchodzone 14 września, święto Podwyższenia Krzyża. Pięć wieków później w 1187 r., podczas walk krzyżowców z Saladynem, Święty Krzyż znajdował się pod opieką biskupa Akki. Po klęsce, którą pod Hittin poniosły wojska chrześcijańskie, ostatecznie zaginął.

Michał Gryczyński

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2023, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 5/2023, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2023, ks. Kamil Falkowski
KnC 4/2023, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 5/2023, Michał Bondyra
KnC 5/2023, Michał Bondyra
KnC 4/2023, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa
Stephan Michiels
KSIĄŻKA
26,90 zł 5,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media