Formacja
Formacja
Dziecko w bibliotece, czyli o poszukiwaniu Dobrej Nowiny
Autor: ks. Jacek Zjawin
Boże Objawienie otrzymuje każdy już od najmłodszych lat, gdy słyszy od rodziców lub dziadków o Bogu, który nas kocha, o Jezusie, który urodził się, czynił cuda, umarł i zmartwychwstał. Dopełnia je msza, modlitwa i katecheza. Objawienie jest więc wciąż aktualne.
Objawienie przez małe i duże „o”
Jest wiele miejsc na świecie, gdzie objawiła się Matka Boża. Wiele osób twierdzi, że rozmawiało z Chrystusem, ktoś widział anioła, ktoś inny osobę uznawaną za świętą. W takich i podobnych przypadkach mówimy, ktoś „miał objawienie”. Niektóre z tych wydarzeń Kościół ogłasza jako prawdziwe. Ale założę się, że nikt z was czegoś takiego nie przeżył. Jednocześnie jestem pewien, że każdy z was otrzymał w swoim życiu Objawienie. Nie, niczego nie pomyliłem. Zauważcie istotną różnicę między Objawieniem a objawieniem. W pisowni różnią się tylko wielkością pierwszej litery, ale w znaczeniu tych dwóch określeń jest poważna różnica. Objawienie przez duże „o” to jest to wszystko, przez co Bóg przemawiał do człowieka od stworzenia świata do śmierci ostatniego z Apostołów. Natomiast objawienia pisane małą literą to są „prywatne” spotkania z Bogiem, Najświętszą Maryją Panną i świętymi. Po przeczytaniu tego artykułu dowiecie się, co jeszcze oprócz pisowni pierwszej litery różni Objawienie od objawień.
Objawienie Boga w przyrodzie
Człowiek już od początku świadomego istnienia, gdy zaczął rozmyślać nad sensem świata i historii stwierdził, że Ktoś tym wszystkim musi kierować. Archeolodzy odkrywają co jakiś czas ślady tego, że w kulturach pierwotnych oddawano cześć bogom i bóstwom, składano ofiary, budowano świątynie. Ten etap objawiania się Boga można nazwać naturalnym. Widok zachodzącego lub wschodzącego Słońca, rozgwieżdżone niebo, cud narodzin dziecka i powaga śmierci to tylko niektóre znaki ukazujące wielkość i potęgę Boga – Stwórcy. Naukowcy także dzisiaj badając świat dochodzą do wniosku, że istnieje Bóg – inteligentna siła, która zaplanowała wszystko. Ciągle jednak wszechświat okazuje się być większym, niż nasza wiedza o nim. Albert Einstein, miał powiedzieć, że „Jesteśmy w sytuacji małego dziecka wchodzącego do olbrzymiej biblioteki wypełnionej książkami w wielu językach. Dziecko wie, iż ktoś musiał napisać te książki. Ale nie wie jak. Nie rozumie ono języków, w których książki te zostały napisane. Dziecko niewyraźnie dostrzega tajemniczy porządek w układzie ksiąg, ale nie wie, co to jest. Taki, wydaje mi się, jest stosunek nawet najbardziej inteligentnej istoty ludzkiej do Boga”.
Objawienie Boga w Piśmie Świętym
Bóg zobaczył jak człowiek wysila się i męczy, by Go poznać i postanowił mu pomóc. Przez wieki mówił o sobie Żydom, przez wydarzenia, które przeżywali. W ten sposób powstało Pismo Święte. Czasami myślimy, że Biblia została przez Boga podyktowana pobożnym ludziom. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ Bóg nikomu niczego nie podyktował, ale zadziałał bardzo wyraźnie w historii Narodu Wybranego. I tak jak ludzie pierwotni zastanawiali się nad tym, kto stworzył wspaniały świat, tak żydzi zaczęli się zastanawiać nad swoją historią i wydarzeniami, w których wyraźnie odczuli Bożą pomoc. Tym najważniejszym dla nich wydarzeniem było uwolnienie z Egiptu. Potem zaczęli wysnuwać wnioski – skoro nasz Bóg pokonał potężnego Faraona i jego wojsko, to On także musi być tym, który stworzył cały świat i człowieka. Widzimy, że ten etap Objawienia mówi już o bardzo konkretnym Bogu, którego imię usłyszał Mojżesz z płonącego krzewu: „Jestem, Który Jestem” czyli „Jahwe”.
Objawienie Boga w Chrystusie...
więcej w styczniowym numerze "KnC-Króluj nam Chryste"
Ks. Jacek Zjawin
Zadanie
Jakie są najważniejsze objawienia prywatne zatwierdzone przez Kościół a jakie czekają na zatwierdzenie? Podaj kilka przykładów zwracając uwagę na trzy szczegóły:
* Miejsce i czas objawienia
* Świadkowie objawienia
* Treść orędzia, czyli zachęty lub napomnienia, które wypowiedział Jezus Chrystus, Matka Boża, święci.
Na poprawne odpowiedzi czekamy do 27 stycznia. Możecie je przesyłać listownie na adres redakcji (stopka str. 31) lub e-mailem knc@swietywojciech.pl. Piątka szczęśliwców otrzyma atrakcyjne zestawy książek!
fot. Pressmasters/Dreamstime.com