Z komżą

KnC 9/2011

Zbiórka

Zbiórka

Serce, czas i praca czyli tajniki dobrej asysty

Autor: ks. Jakub Dębiec
Przygotowanie każdej asysty wymaga serca, czasu i wytężonej uwagi. Dotyczy to w szczególności uroczystej liturgii. Nie można pozwolić na to, aby konieczne ustalenia, np. podział funkcji, były dokonywane po rozpoczęciu Mszy św.

 

Każdy z nas wie co to jest trema. Odczuwają ją nie tylko osoby występujące na scenie, ale także i ci, którzy na oczach kilku lub kilkudziesięciu ludzi, mają coś powiedzieć lub zrobić. Trema jest swego rodzaju znakiem przejęcia się rolą, wyrazem ponoszonej odpowiedzialności za zadanie, które mamy wykonać. Nie należy się jej jednak obawiać, ani tym bardziej poddawać.

Trema znakiem odpowiedzialności
Ministrantom i lektorom trema wcale nie jest obca. Pojawia się ona najczęściej wtedy, gdy coś należy wykonać osobiście, np. przygotować ołtarz, przeczytać lekcję czy zaśpiewać psalm. Jest ona wtedy rzeczywiście znakiem przejęcia się pełnioną funkcją. Zdarza się jednak, że niektórzy w takiej sytuacji nie odczuwają tremy, lecz zwykły strach przed tym, co nieznane, ponieważ nie przygotowali się lub nie zostali dobrze przygotowani do wypełnienia określonej funkcji.
Do każdej Mszy św., do każdej służby, trzeba się dobrze przygotować. Piszę do każdej, choć jak już sami z doświadczenia ministranckiego wiecie, przygotowanie asysty do Mszy św. w tygodniu, nie jest tak trudne, jak przygotowanie asysty do Triduum Sacrum. Niemniej przygotowanie każdej asysty wymaga serca, czasu i wytężonej uwagi. Nie można pozwolić na to, aby konieczne ustalenia, np. podział funkcji, były dokonywane po rozpoczęciu Mszy św. Jeżeli tak się dzieje, jest to niewątpliwie ze szkodą dla wszystkich uczestniczących we mszy: ministrantów, ale i zgromadzonych wiernych, których uwagę od Pana Boga oni odwracają, koncentrując wzrok na sobie.
Co zrobić, by dobrze przygotować się do służenia podczas Mszy św., a szczególnie podczas, gdy jest ona uroczysta, bo sprawowana w dniu ważnym dla Kościoła, ojczyzny, parafii, czy też dla rodziny? (...)

Więcej we wrzesniowym numerze "KnC-Króluj nam Chryste"

Ks. Jakub Dębiec

Zadanie:

Spróbujcie ocenić, który z etapów przygotowania do liturgii jest Waszym słabym punktem. Pomyślcie co możecie zmienić, aby jeszcze lepiej przygotować się do służby przy ołtarzu.
 

Fot. R. Woźniak/KnC

.

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Paweł z Tarsu. Uczeń-misjonarz Best
seller
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 6,00 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł
Modlitewnik. Miłosierdzie Boże
wybór i oprac. Katarzyna Smardzewska
KSIĄŻKA
15,00 zł 12,75 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media