Z komżą

KnC 9/2011

Stare działy

Stare działy

Na tej opoce

Autor: Adam Suwart
A Ja tobie mówię: Ty jesteś opoką i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne nie zwyciężą go (Mt 16,18)Kilka wersów z 16 rozdziału Ewangelii wg Mateusza jest najdobitniejszym, świętym słowem, które pozwala nam niezmiennie poprzez 20 wieków chrześcijaństwa zrozumieć, czym jest Kościół katolicki.

Socjolog lub religioznawca zapytany o to, czym jest Kościół katolicki może nam odpowiedzieć na kilka sposobów. Stwierdzi na przykład, że „powstanie Kościoła katolickiego jest ściśle związane z narodzinami chrześcijaństwa, w którym wiara w Jezusa Chrystusa łączy się stale ze świadomością więzi społecznych między wyznawcami i istnieniem kościelnych struktur organizacyjnych” (por. Encyklopedia religii PWN). Ta lakoniczna definicja nie wyczerpuje jednak istoty zagadnienia. Czy bowiem sama wiara w Jezusa wystarczy, żeby być w Kościele, czy szerzej – żeby być wierzącym uczniem Chrystusa? Zapewne nie. Wiarę w Jezusa może demonstrować naukowiec – ateista, który wprawdzie wierzy, że istniała postać historyczna, jaką był Jezus z Nazaretu, ale nie wierzy już, że jest On Synem Bożym, który przyszedł do ludzi jako ich Zbawiciel. Właśnie wiara w to jest początkiem Kościoła. Znów dobitnie i z precyzją, jakiej nie doścignie żaden, najbardziej nawet finezyjny opis naukowy, mówi nam o tym Mateuszowa Ewangelia: „[Jezus] Pyta ich: – A wy za kogo Mnie macie? Szymon Piotr odpowiedział: – Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego.” (Mt 16, 15-16). To fundamentalne zdanie stoi u podstaw Kościoła katolickiego i wiary w tym Kościele wyznawanej.
O bogatych dziejach Kościoła, zarówno w wymiarze ziemskim (ludzkim), jak i nadprzyrodzonym (Boskim) będziecie mogli przeczytać w kolejnych numerach „KnC”.

Adam Suwart

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Brudny Bóg
Johnnie Moore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Siedem ostatnich słów Jezusa Best
seller
James Martin
KSIĄŻKA
20,00 zł 10,00 zł
Pijany z radości
Jean-Baptiste Hibon
KSIĄŻKA
20,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media