Z komżą

KnC 9/2011

Ministrant pyta

Ministrant pyta

Znak krzyża pobłogosławioną wodą

Autor: bp Adam Bałabuch
Po wejściu do kościoła zatapiamy rękę w wodzie święconej i robimy znak krzyża, czy to samo należy robić wychodząc z kościoła?Jarek Kandydat na ministranta

Odpowiada biskup Adam Bałabuch:

W księdze Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów umieszczone są przepisy, które rzeczywiście mówią o tym, że należy żegnać się ręka umoczoną w wodzie pobłogosławionej przy wejściu do świątyni.
Jest tam napisane dokładnie: „Zgodnie z chwalebnym zwyczajem, który upamiętnia przyjęcie chrztu, wierni wchodzący do kościoła żegnają się dłonią umoczoną w pobłogosławionej wodzie, nalanej do kropielnicy przy wejściu”. Jest to zatem zwyczaj, który przypomina nam przyjęcie Chrztu Świętego i wszystkie związane z tym konsekwencje.
Nie ma natomiast zwyczaju żegnania się wodą pobłogosławioną przy wychodzeniu z kościoła. Wychodząc jesteśmy umocnieni i uświęceni bowiem Słowem Bożym i Eucharystią.
Jest natomiast zwyczaj żegnania się wodą pobłogosławioną np., gdy wychodzimy z domu, by moc Boża poprzez ten znak (są to tzw. sakramentalia) chroniła nas przed złem i grożącymi nam niebezpieczeństwami.

Bp Adam Bałabuch jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa ministrantów. Poza tym jest także członkiem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W diecezji świdnickiej sprawuje funkcję biskupa pomocniczego.


Masz pytanie dotyczące służby? A może nurtuje Cię jakiś życiowy temat? Przedstaw swój problem mailem (knc@diksw.pl) naszej redakcji. My przekażemy go w Twoim imieniu fachowcom!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Pierwsze pytania o Biblię
Michel Quesnel
KSIĄŻKA
25,00 zł 21,90 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media