Z komżą

KnC 9/2011

Formacja

Formacja

Na skrzyżowaniu, z baterią, w szybowcu

Autor: ks. Jacek Zjawin
Co mają ze sobą wspólnego skrzyżowanie, bateria i szybowiec? W każdym przypadku coś się krzyżuje.

Kiedy w Niedzielę Palmową czytamy opis Męki Pańskiej, oglądamy Pasję Mela Gibsona albo bierzemy udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej wydaje nam się, że krzyż to coś bardzo odległego od naszej codzienności. Jednak daleko od Wielkiego Postu, gdy rozpoczęliśmy już na dobre rok szkolny, w liturgii pojawia się święto, które przypomina nam o krzyżu. I może dobrze, bo krzyż to nasza codzienność, nawet jeśli do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy. Spróbujmy tym razem spojrzeć na krzyż przez trzy sytuacje, które oznaczymy symbolicznie jako: skrzyżowanie, bateria i szybowiec. 

Skrzyżowanie
Jak miło i przyjemnie byłoby, gdyby na drogach nie było skrzyżowań. Nie trzeba by było się o nic martwić, rozglądać, zwalniać – tylko „ile fabryka dała” i prosto do celu. Co chwilę jednak naszą drogę przecina inna i zawsze trzeba zwolnić, a czasami zatrzymać się i przepuścić tych, którzy mają pierwszeństwo. Skrzyżowanie to miejsce, w którym musimy zachować szczególną ostrożność, w czym pomagają znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Na skrzyżowaniach wypadki zdarzają się najczęściej z powodu wymuszenia pierwszeństwa przejazdu. Skrzyżowania są jednak bardzo potrzebne, by szybciej dojechać do celu. 
Jak miło i przyjemnie byłoby, gdyby w naszym życiu nie było żadnych przykrych niespodzianek. Zaplanowałem sobie wolne popołudnie, sobotę albo wakacyjny wyjazd. Realizuję punkt po punkcie i wszystko zgodnie z planem: podróż, pogoda, zakwaterowanie, humor, jedzenie – żadnych niespodziewanych zmian, wszystko tak jak chciałem, ale… czy to nie jest zbyt nudne – tak jak film, który już kiedyś widziałem. Życie zaczyna się dłużyć. Chociaż miło i przyjemnie żyje się bez problemów to jednak potrzebne jest by ktoś lub coś pokrzyżowało nam plany. Potrzebne by dojechać szybciej do celu, potrzebne by zobaczyć, że to nie my kierujemy naszym życiem, ale Ktoś, kto lepiej zna drogę na skróty. 
Kiedy mam jakiś plan i on się krzyżuje z innym, powstaje bardzo ważne pytanie: ustąpić pierwszeństwa czy je wymusić? Zgodzić się na pokrzyżowanie moich planów, czy na siłę przeprowadzić swoją wolę? Jeśli wymuszę pierwszeństwo to może skończyć się tragicznie, a jeśli pozwolę się poprowadzić, zobaczę że, tak jest dla mnie lepiej. I to jest właśnie krzyż. Przychodzi nielubiany kolega i zajmuje mi całe popołudnie, pogoda psuje sobotni wyjazd, ból zęba odbiera radość wakacyjnej podróży. Ostatecznie jest to dla mnie lepsze niż moje własne plany. 

Bateria 
Chociaż tego nie widać pomiędzy dodatnim a ujemnym biegunem baterii po podłączeniu jakiegokolwiek urządzenia przemieszczają się elektrony, by wyrównać poziomy napięcia. Natrafiają na opór np.: żarnika i powodują świecenie żarówki. Można dotknąć dwóch biegunów baterii językiem i sprawdzić, co powoduje różnica potencjałów – nic przyjemnego. A jednak ta różnica napięć jest bardzo potrzebna i przydatna. Jest w chrześcijaństwie coś, co nas bardzo przyciąga i jest takim bardzo wielkim „plusem” – to obietnica nieba, Bożej pomocy, Bożej radości, zmartwychwstania. Równocześnie jest w Ewangelii wiele słów o cierpieniu, o miłości nieprzyjaciół, o śmierci. Kiedy stoję przy ołtarzu w czasie uroczystej Mszy św., widzę modlących się i śpiewających parafian, słyszę porywające kazanie – czuję się jak w niebie. Ale kiedy muszę uklęknąć przy kratkach konfesjonału i przyznać się do swoich grzechów – czuję wstyd i najchętniej bym tego nie robił. Ta różnica potencjałów może czasami być nieprzyjemna, ale jest bardzo potrzebna. Tak jak elektrony w między biegunami baterii przepływa przez nas miłość. Pan Bóg nas kocha, nie po to byśmy zatrzymali tę miłość dla siebie. Mamy ją przekazać dalej, zwłaszcza tym, których nie kocha nikt. 

Szybowiec
Zasada działania skrzydła jest bardzo prosta. Jest ono tak skonstruowane, że strumień powietrza przepływając nad skrzydłem ma do pokonania dłuższą drogę niż pod skrzydłem i w ten sposób powstaje siła unosząca samolot w powietrzu. W przypadku szybowca bardzo ważne są także tzw. kominy, czyli miejsca, w których ciepłe powietrze porusza się ku górze. Gdy szybowiec znajdzie się w takim kominie ma możliwość wzniesienia się, mimo że nie używa silników. Gdyby nie skrzydła żaden samolot nie wzniósłby się ani centymetr w górę. Mieszkałem kiedyś niedaleko lotniska i bardzo często nad moim domem latały szybowce. Z dołu wyglądały jak latające majestatycznie krzyże. I stąd moje skojarzenie. Krzyż niesie nasze życie i dzięki niemu nie tyle bujamy w obłokach, co widzimy więcej i dalej. Jeśli zgodzimy się na trudności to zobaczymy, że Pan Bóg niesie nasze życie, że nagle nasze słabości już nie przeszkadzają, że nic nie jest dla nas za ciężkie. Mam do zrobienia ważne zadanie (projekt, wypracowanie, prezentacja) i robię wszystko, żeby się do niego nie zabrać. Wymyślam tysiące innych zajęć, które mnie pochłaniają, a zadanie pozostaje nie ruszone. Ze skrzyżowania moich pomysłów i woli Pana Boga powstaje siła – moc Ducha Św., który niesie moje życie. Kiedy pozwalam się prowadzić Panu Bogu odkrywam nagle nowe pomysły, nowy zapał i wytrwałość w pracy. 

***
Prędzej czy później na drodze naszego życia pojawią się skrzyżowania, napięcia, zniechęcenie. Być może masz już takie życiowe doświadczenia. Jeśli wierzysz, że krzyż ma sens to w tych wszystkich sytuacjach możesz doświadczyć Bożej pomocy. W krzyżu spotykasz Jezusa, który sprawia, że to, co trudne staje się pomocą – skrzyżowaniem, baterią lub szybowcem. Jedyne, czego Jezus Chrystus od nas oczekuje to wiara, czyli zgoda na Jego plan wobec naszego życia. 

Ks. Jacek Zjawin

Zadanie:
Pomyśl o innym wydarzeniach, przedmiotach, w których coś krzyżuje się z czymś i nie jest to przyjemne, ale potem okazuje się że jest bardzo potrzebne i dobre. Swoje propozycje opisz, krótko uzasadniając dlaczego wybrałeś akurat te. Najlepsze prace przesłane drogą mailową (knc@diksw.pl) lub pocztową (KnC, ul. Chartowi 5, 61-245 Poznań) do dnia 30 września nagrodzimy ciekawymi książkami. Zachęcamy, bo warto!
 

fot. R. Wozniak i Colombo4956/Dreamstime (szybowiec)

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 5/2024, ks. Patryk Nachaczewski
KnC 4/2024, Redakcja "KnC"

Bez komży

KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Szymon Piotr. Uczeń-misjonarz
José H. Prado Flores
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Święty Filip Neri
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
29,90 zł 20,90 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media