Ministrant pyta
Ministrant pyta
Stary czy Nowy Testament?
Autor: ks. Tomasz Rogoziński
Studiując Pismo Święte zastanawiam się wciąż nad jednym, czy ważniejszy jest Nowy czy Stary Testament?”
Robert
Odpowiada ks. Tomasz Rogoziński:
Na początku pragnę wyrazić szczerą radość, z tego powodu, że czytasz Pismo Święte. Niestety wielu chrześcijan zapomniało o tym ważnym źródle naszej wiary, z którego powinniśmy czerpać każdego dnia, i uczynili Biblię jedną z książek zdobiących domową biblioteczkę. A obok Bożego Słowa nie można przecież przechodzić obojętnie. Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Od słowa wszystko się rozpoczęło: „Na początku było Słowo…” (J1,1). Historia Kościoła rozpoczyna się od głoszenia przez Jezusa słowa. Ono znalazło podatny grunt w sercach uczniów i w ten sposób powstała wspólnota, zgromadzenie skupione wokół Jezusa – ecclesia czyli Kościół. Wracając jednak do pytania od początku zachęcam do spojrzenia na Pismo Święte jako na pewną całość. Zarówno Stary jak i Nowy Testament są ze sobą ściśle powiązane, w tych „dwóch rozdziałach” toczy się historia zbawienia człowieka. Widzimy jak Bóg od początku stworzenia świata objawia się ludziom, „przyzwyczaja” do swojej obecności. Najpierw mówi przez proroków, by następnie objawić się całkowicie w swoim Synu – Jezusie Chrystusie. W Starym Testamencie znajdujemy zapowiedzi wydarzeń nowotestamentalnych. Szczególnie ewangelie są wyrazem wypełniających się proroctw Starego Testamentu. Zatem powinniśmy czytać Stary Testament, by lepiej go zrozumieć, w odniesieniu do Nowego i na odwrót. Te dwie części wzajemnie się uzupełniają dlatego nie można ich od siebie rozdzielać – razem stanowią jedność, w kontekście, której możemy zrozumieć Boże przesłanie. Na wszystkie księgi zawarte w Biblii należy spojrzeć jako na jedną księgę, która jest podstawą życia Bożego Ludu. Tę jedność całego Pisma Świętego wspaniale ukazuje św. Tomasz z Akwinu pisząc: „Jakkolwiek byłyby zróżnicowane księgi, z których składa się Pismo Święte , to jest ono jednak jedno ze względu na jedność Bożego zamysłu, którego Jezus Chrystus jest ośrodkiem i sercem…”
ks. Tomasz Rogoziński to były redaktor naczelny naszego pisma, obecnie w „KnC” przybliża postacie Starego Testamentu w dziale „bliżej Biblii”
Masz pytanie dotyczące służby? A może po prostu życia? Przedstaw swój problem e-mailem (knc@diksw.pl) naszej redakcji. My przekażemy go w Twoim imieniu fachowcom!
