Z komżą

KnC 2/2011

Ministrant pyta

Ministrant pyta

Od funkcji do posługi

Autor: ks. Stanisław Szczepaniec
Od dwóch lat jestem w mojej parafii lektorem. Wgłębiając się ostatnio w liturgię zastanawiam się czym tak naprawdę różni się funkcja od posługi?Kacper

Odpowiada ks. dr Stanisław Szczepaniec:
– Dotychczas pytali o to teologowie. Teraz pytają członkowie służby liturgicznej. To dobrze, gdyż problem, kryjący się za tym pytaniem jest bardzo ważny. W ogłoszonej niedawno adhortacji Verbum Domini Benedykt XVI napisał: „Potrzebne jest przygotowanie – przez odpowiednią formację – do pełnienia munus lektora podczas celebracji liturgicznej, a szczególnie do lektoratu, który w rycie łacińskim jest ministerium świeckich” (58). Munus oznacza funkcję, a ministerium oznacza posługę. W papieskim tekście mowa jest o lektorze. Podobnie jest z akolitą. Tam też mówimy o funkcji i posłudze. Jaka jest między nimi różnica?
Funkcja to czynność, którą ktoś wykonuje, a posługa to misja, która komuś została powierzona. Kto pełni funkcję, wykonuje konkretną czynność w liturgii, np. odczytuje lekcję lub przynosi dary do ołtarza. Kto spełnia posługę, wykonuje w liturgii podobne czynności, ale dla niego są one znakiem spełnianej w Kościele misji. W przypadku lektora misja ta polega na podjęciu większej odpowiedzialności za losy słowa Bożego w świecie, a w przypadku akolity chodzi o większe zaangażowanie w służbę chorym i potrzebującym.
Osoby spełniające systematycznie funkcje liturgiczne i przeżywające odpowiednią formację, zazwyczaj angażują się w życie parafii także poza liturgią. Niektórzy z nich mogą zostać powołani przez Boga do posługi. Oznacza ona ustanowienie na stałe, w specjalnym obrzędzie liturgicznym, do pełnienia misji lektora lub akolity. Kiedyś lektor i akolita otrzymywali niższe święcenia. Dziś są ustanawiani na stałe, a więc w pewnym sensie także „poświęceni” dla Boga i Jego Kościoła. Każdy z nich musi poznać posiadane talenty, odkryć, że są one darem Bożym, którym powinien służyć ludziom, zrozumieć tajemnicę powołania, przygotować się do jego realizacji i poprosić biskupa, aby „ustanowił go na stałe” lektorem (sługą słowa) lub akolitą (sługą chleba).

Ks. dr Stanisław Szczepaniec to konsultor Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie jest adiunktem katedry historii liturgii Wydziału Teologicznego oraz sekretarzem Rady Instytutu Liturgicznego. Specjalizuje się m.in. w teologii liturgii i duszpasterstwie liturgicznym oraz posługiwaniu świeckich w liturgii

Masz pytanie dotyczące służby? A może po prostu życia? Przedstaw swój problem e-mailem (knc@diksw.pl) naszej redakcji. My przekażemy go w Twoim imieniu fachowcom!


    

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 1/2021, ks. Kamil Falkowski
KnC 1/2021, ks. Jakub Dębiec
KnC 1/2021, ks. Paweł Podeszwa

Bez komży

KnC 1/2021, Michał Bondyra
KnC 1/2021, ks. Jacek Zjawin
KnC 1/2021, Michał Bondyra
KnC 12/2020, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Mały leksykon liturgii
Piotr Krzyżewski i ks. Jacek Zjawin
KSIĄŻKA
25,00 zł 10,00 zł
Podręczna apteczka duchowa na każdy przypadek
o. Anselm Grün OSB
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,90 zł
Odważni Best
seller
Randy Alcorn
KSIĄŻKA
34,90 zł 29,50 zł

Ciekawe wydarzenia