Z komżą

KnC 10/2011

Stare działy

Stare działy

Gorliwi jak pierwsi chrześcijanie

Autor: Adam Suwart
Niezwykle burzliwe były początki Kościoła katolickiego. Jego doktryna kształtowała się pośród sporów na pierwszych soborach. Patrząc na żarliwość tamtych wyznawców Chrystusa, powinniśmy zapytać sami siebie, czy i dla nas sprawy wiary mają tak fundamentalne znaczenie.

 Pierwotny Kościół składał się z licznych gmin, czyli Kościołów lokalnych, grupujących wyznawców Jezusa Chrystusa na danym terenie. Autorytet i władze apostołów odziedziczyli szybko w tych lokalnych Kościołach przełożeni, określani już od końca I w. jednolitym mianem biskupów. Kontynuacją autorytetu św. Piotra stała się szybko władza biskupa Rzymu, który jako biskup stolicy Cesarstwa miał pierwszeństwo ponad przed innymi biskupami przede wszystkim na podstawie „Prymatu św. Piotra”. Biskupi Rzymu z czasem zaczęli być nazywani papieżami. Sama nazwa „Kościół katolicki” zaczęła być używana od pocz. II w., za sprawą św. Ignacego z Antiochii.
Do IV w. chrześcijanie byli prześladowani. W tym samym czasie w toku licznych debat, polemik i burzliwych soborów ustalała się lista podstawowych zasad wiary. Odmawiamy je do dziś w tak zwanym nicejsko-konstantynopolitańskim składzie (lub wyznaniu) wiary. Nazwa ta pochodzi od miast, w których odbyły się w IV w. ważne Sobory Kościoła, które zadekretowały istotę wiary katolickiej.

Adam Suwart

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne z komżą

KnC 4/2024, Redakcja "KnC"
KnC 4/2024, Dominik Robakowski
KnC 4/2024, ks. Jakub Dębiec

Bez komży

KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 4/2024, Michał Bondyra
KnC 3/2024, Michał Bondyra
Zajrzyj do księgarni
Kim jestem? Pytania w drodze
ks. Jan Twardowski
KSIĄŻKA
29,90 zł 25,50 zł
Praktyczny przewodnik po przepisach prawa kościelnego
Ks. Jan Glapiak
KSIĄŻKA
16,90 zł 14,90 zł
W obronie wiary. C. S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa
Richard R. Purtill
KSIĄŻKA
32,00 zł 12,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media