Formacja
Formacja
Niezwykłe urodziny
Autor: ks. Jacek Zjawin
Ciekawią nas wydarzenia z dzieciństwa, które mogły zapowiadać wielką karierę i sławę danego człowieka. Co mówił? Co jadł? Jaki był? A jak to było z Najważniejszym Człowiekiem Historii – z Jezusem Chrystusem. Co zapowiadało Jego niezwykłą przyszłość?
Fryderyk Chopin w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. Albert Einstein Albert pierwszy raz zetknął się z nauką, gdy miał lat 5. Jego ojciec pokazał mu wtedy kompas, którego działanie wywarło na nim wielkie wrażenie. Adam Małysz za namową ojca i wuja w wieku 6 lat rozpoczął treningi narciarskie. W biografii każdego wybitnego człowieka znajdziemy moment, w którym ujawnił się jego talent i nadzwyczajne zdolności. Bardzo ciekawią nas wydarzenia z dzieciństwa, które mogły zapowiadać wielką karierę i sławę danego człowieka. Co robił? Co mówił? Co jadł? Jaki był? Czy często płakał? Biografowie mają pełne ręce roboty, by zaspokoić ludzką ciekawość. A jak to było z Najważniejszym Człowiekiem Historii – z Jezusem Chrystusem. Co w Jego dzieciństwie zapowiadało niezwykłą przyszłość?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, sięgamy do niezwykłej biografii Jezusa, czyli do tzw. „Ewangelii dzieciństwa”. Spośród czterech Ewangelistów tylko Mateusz i Łukasz zainteresowali się momentem narodzin Chrystusa. Włączyli „Ewangelie dzieciństwa” do swoich dzieł, słusznie uważając, że nie są to tylko pobożne opowiastki, ale że zawarta jest w nich bardzo ważna wiadomość – Dobra Nowina.
Błąd zakonnika
Ewangeliści umieszczają opis narodzenia Jezusa podając konkretne dane historyczne. Nie znajdziemy w Ewangelii roku, miesiąca i dnia urodzin Jezusa. Znajdziemy tam informację, że wydarzenie to ma miejsce w Judei (obecnie terytorium podzielone między państwo Izrael i Palestynę) za panowania Króla Heroda. W Cesarstwie Rzymskim panuje wtedy cezar Oktawian August. Wzmianka o tym, że w tym czasie trwa powszechny spis ludności kieruje historyków do 4 roku przed naszą erą, który jest rokiem narodzin Jezusa. Jak to możliwe, że Zbawiciel urodził się 4 lata przed swoim narodzeniem, od którego liczy się każdy kolejny rok? Otóż obliczając datę urodzin Syna Bożego pewien średniowieczny zakonnik popełnił błąd, który dzisiaj musimy poprawiać.
Niehigieniczne warunki
Miejscem narodzin Jezusa jest Betlejem – miejscowość w środkowej części dzisiejszej Palestyny, 8 km od Jerozolimy, religijnego centrum Izraela. Jak wiemy, czas narodzin, jest dla matki zawsze pewnym zaskoczeniem – nigdy nie da się przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi. Poród Jezusa rozpoczyna się w czasie, gdy Józef i Maryja znajdują się w Betlejem z powodu spisu ludności. Ich miejscem stałego zamieszkania był Nazaret. Św. Mateusz podkreśla, że narodzenie się Jezusa w Betlejem jest spełnieniem starotestamentowych proroctw. Właśnie tam miał się urodzić ten, który zmieni bieg historii. Jezus przychodzi na świat w bardzo prostych i niehigienicznych warunkach. To, że rodzi się w stajni, podkreśla św. Łukasz, który chce wyraźnie zaznaczyć, że nieskończony i wszechmogący Bóg, nie tylko staje się człowiekiem, ale od początku doświadcza odrzucenia i upokorzenia.
Niezwykłe znaki
Narodzinom Chrystusa towarzyszą znaki. Anioł ukazuje się pasterzom i przekazuje im informację o niezwykłym człowieku, który właśnie się urodził. Pasterze idą zobaczyć małego Jezusa, a w ich sercu rodzi się wiara w to, co powiedział o Nim Anioł. Niemowlę urodzone w stajni, jak każde żydowskie dziecko, ósmego dnia zostaje obrzezane i otrzymuje imię Jezus. Po miesiącu od urodzin rodzice przynoszą Jezusa do świątyni jerozolimskiej i tam kolejne osoby: starzec Symeon i prorokini Anna mówią o niezwykłości Jezusa i o Jego przyszłej misji. Ostatnimi gośćmi Jezusa, Maryi i Józefa są Mędrcy ze wschodu. Ich wizyta pokazuje, że Nowonarodzony będzie Zbawicielem nie tylko dla Izraela, ale także dla innych narodów. Jest jeszcze jedna osoba, która chce zobaczyć Jezusa. To król Herod, który chce go zabić z lęku o swoje panowanie. Józef z Maryją i Jezusem uciekają do Egiptu, by po pewnym czasie powrócić do Nazaretu.
Zapowiedź przyszłości
Widzimy więc, że od pierwszych chwil po urodzeniu Chrystus ujawnia się jako ktoś niezwykły. Dorośli, którzy go otaczają stopniowo odkrywają, że jest to wyjątkowe dziecko, któremu przeznaczono wyjątkowe zadania. Z jednej strony obecność chórów anielskich, mędrców i proroków, z drugiej uboga stajnia i pasterze. Bóg i człowiek, przez jednych uwielbiany, przez innych pogardzany, ten który jest bez grzechu, a umrze za grzechy całego świata. Te wszystkie wydarzenia pokazują bardzo wyraźnie zarys przyszłego życia Jezusa. Bardzo ciekawie łączność dzieciństwa z dorosłym życiem Zbawiciela wyjaśnia moje ulubione Bożonarodzeniowe opowiadanie:
Były sobie trzy drzewa. Marzyły o wspaniałej przyszłości. Jedno chciało być skrzynią przechowującą skarby, drugie królewską karocą a trzecie królewskim tronem. Pewnego dnia wszystkie trzy zostały ścięte i przerobione na deski. Z pierwszego drzewa powstał żłób, w którym Maryja złożyła Jezusa, z drugiego – łódź, z której Jezus nauczał tłumy, z trzeciego – krzyż, na którym umarł Zbawiciel. Wielkie marzenia drzew spełniły się w sposób, którego nikt by się nie spodziewał. Jezus jest przecież największym skarbem i Królem Wszechświata, który narodził się w żłobie, żył wśród rybaków i umarł na drewnianym krzyżu. Ten skarb… należy do nas.
ks. Jacek Zjawin
Zadanie: Zapytaj swoich rodziców, jak to było z twoim narodzeniem. Znasz datę i miejsce, spytaj co wtedy działo się w Polsce i na świecie? Co z Twojego dzieciństwa pamiętają rodzice i bliscy? Które z wydarzeń mogły zapowiadać to, jaki jesteś teraz: twoje zainteresowania, zdolności, osiągnięcia? Napisz krótką historię swoich narodzin i pierwszych tygodni życia. Prześlij ją do redakcji do 30 grudnia. Najciekawsze nagrodzimy książkami i opublikujemy na www.ministranci.pl