Bez komży

KnC 11/2010

Cooltura

Cooltura

Pierwsze strzały

Autor: Błażej Tobolski
 KOMIKSCO? „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku” – komiks historycznyKTO? scen. Mariusz Wójtowicz-Pohorski, rys. Jacek Przybylski / wyd. Zin Zin PressKIEDY? dostępny od września

Czytacie sobie pewnie spokojnie listopadowy numer „KnC”. Tymczasem Waszym kolegom, także w listopadzie, ale 71 lat temu, w 1939 r., przyszło żyć w Polsce okupowanej przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki. My na szczęście możemy mieszkać i dorastać w wolnym kraju, czytać polskie książki, gazety i komiksy. Tym bardziej takie, które opisują historię ludzi, którzy bohatersko, do końca walczyli o to, by Polska pozostała wolna.

Gdańsk, 1 września 1939 r., godzina 4.45 rano. W kierunku budynku Poczty Polskiej w tym „wolnym”, a tak naprawdę sprzyjającym hitlerowcom mieście, padają strzały. Polacy odpowiadają ogniem. Były to najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Trzy minuty później nastąpił atak sił niemieckich na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte.
O tym, jak doszło do walk o Pocztę Polską w Gdańsku, jaki miały przebieg i jak się zakończyły, dowiecie się, kiedy sięgniecie po komiks, wzbogacony o ciekawy komentarz historyczny. Jest on drugim zeszytem z serii: „Kroniki Epizodów Wojennych”. Jej pierwszy tom pt. „Westerplatte. Załoga śmierci” ukazał się przed sześciu laty, a kolejne albumy, przedstawiające m.in. desperacką ucieczkę z Bałtyku okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, są już w przygotowaniu. Świetna lektura, polecam!
 
Błażej Tobolski

 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 6/2024, Michał Bondyra
KnC 5/2024, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 6/2024, ks. Marcin Grzesiak
KnC 6/2024, ks. Jakub Dębiec
KnC 6/2024, ks. Kamil Falkowski
KnC 5/2024, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Święty Jan Bosco
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 17,00 zł
Palące pytania na temat Boga
Emanuelle Pastore
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł

Ciekawe wydarzenia

 
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące informacje.
Social media