Bez komży

KnC 10/2010

Moje hobby

Moje hobby

Maniak Mateusz

Autor: Michał Bondyra
– Odkąd jestem księdzem nie spotkałem jeszcze na swojej drodze młodego chłopaka, który byłby tak wielkim maniakiem-pasjonatem w tak wielu dziedzinach – mówi z uznaniem o Mateuszu Witasiku: lektorze, konstruktorze, kolarzu górskim, biegaczu i harcerzu jego opiekun ks. Sebastian Huebner.

Szesnastolatek z Wrześni na rozmowę ze mną przynosi opasły segregator dyplomów i pokaźną kiść medali. Wszystkie zdobył za dokonania sportowe, większość za kolarstwo górskie, pozostałe za biegi i letni biatlon.

 
250 km na rowerze w 8 godzin
– Rower to chyba moja największa pasja. On był przed wszystkimi innymi, bo zacząłem się na nim ścigać zaraz po I komunii świętej – mówi, prezentując medal za czwarte miejsce z tamtych zawodów. Największy sukces na rowerze osiągnął jednak 3 lata temu, gdy został wicemistrzem Wielkopolski. W zeszłym roku w młodzikach było już gorzej. Ale szóstego miejsca nie odbiera jako porażkę. – Poziom konkurentów wzrósł, a ja ostatnio ścigam się dla przyjemności – zapewnia. Dla przyjemności i samosprawdzenia. Bo jak można inaczej odebrać to, co zrobił kilka miesięcy temu podczas drugiej już z jego udziałem rowerowej pielgrzymki do Częstochowy? – Dystans 250 km z Jasnej Góry do Wrześni pokonałem w 8 godzin. Wraz z 8 innymi kolarzami nasza średnia prędkość przejazdu wynosiła ponad 31 km/h – przyznaje z dumą, dodając, że w tygodniu, gdy tego dokonał na dwóch kółkach przejechał w sumie ponad 800 km. Takie wyniki nie biorą się z niczego, bo na rowerze spędza dziennie ok. dwóch godzin. – Na ogół jeżdżę na Małpim Gaju we Wrześni – wyjaśnia. Na tym wyjątkowo trudnym górskim torze wykręca każdego dnia 40 km. Wykręca zresztą na rowerze, który złożył z kupowanych sukcesywnie części zupełnie sam. Największą frajdę sprawia mu jednak rozbieranie jednoślada na części, czyszczenie podzespołów i ponowne złożenie. W tym ujawnia się druga wielka pasja Mateusza – konstruowanie.
 
Wzmacniacze, katapulty i didgeridoo
– Trzy – cztery lata temu zacząłem od rekonstruowania maszyn oblężniczych. Największą z nich zrobiłem z sąsiadem w ciągu tygodnia, z palet, które przywiózł nam tata. – wspomina kolosa o wymiarach 1,5 na 1 na 1,5 metra, który strzelał… kapustą. – Z gałęzi lipy wydłubałem najstarszy instrument dęty didgeridoo. Dziś na nim gram. Planuję jeszcze wydłubać afrykańskie bębny djembe – mówi. Dłuto ostatnio częściej zamienia jednak na śrubokręt i lutownicę. – Mój wujek Jan jest elektronikiem i to on namówił mnie do zrobienia pierwszego wzmacniacza – mówi o 3 watowym pudełku, które wspomaga nagłośnienie sprzętu młodszego brata Mateusza – Mikołaja. Za chwilę pokazuje mi jednak mały wzmacniacz mikrofonowy. – To jest element mojego największego przedsięwzięcia, nad którym pracuję: wzmacniacza 2x60 wat z przedwzmacniaczami i porządnym transformatorem – zdradza licealista, przyszły student Poznańskiej Politechniki.
Majsterkowanie i sport to jednak nie wszystko czemu się poświęca. – Od jakiegoś czasu uczę się też grać na gitarze – mówi 16-latek. Jak zatem godzi te wszystkie pasje, szkołę i jeszcze ministranturę? – W tym wszystkim pomaga mu… harcerstwo i zasady jakie stamtąd wynosi – zaskakuje ks. Huebner. A te zasady precyzuje sam Mateusz: „Dużo wymagam od siebie i wciąż staram się być lepszym we wszystkim co robię. Doskonałym nie będę, ale wiem, że im więcej będę umiał… tym łatwiej będzie mi w życiu”.
 
ROBISZ COŚ CIEKAWEGO? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
 
fot: M.Bondyra
 

Komentarze

Zostaw wiadomość
Wpisz kod bezpieczeństwa
 Security code

Komentarze - facebook

Facebook - ministranci.pl

Inne bez komży

KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 12/2019, Michał Bondyra
KnC 11/2019, Michał Bondyra

Z komżą

KnC 12/2019, ks. Jakub Dębiec
KnC 12/2019, Michał Buczkowski
KnC 12/2019, ks. Kamil Falkowski
KnC 11/2019, ks. Jakub Dębiec
Zajrzyj do księgarni
Na imię mu Franciszek  Papież ubogich
o. Hans Waldenfels SJ
KSIĄŻKA
25,00 zł 5,00 zł
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł
Jak ewangelizować ochrzczonych Best
seller
Jose H. Prado Flores
KSIĄŻKA
22,00 zł 18,70 zł

Ciekawe wydarzenia