pasjonaci

 
Ministrant w sieci
O swoich zainteresowaniach komputerem i Internetem opowiada Patryk Kubski, ministrant z parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie i uczeń I klasy Gimnazjum Zespołu Szkół w Nochowie. Twój pierwszy kontakt z klawiaturą, myszką i monitorem miał miejsce...

Przeszło cztery lata temu. Muszę przyznać, że nikt z mojej rodziny wcześniej nie pracował z komputerem. Gdy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej, to co jakiś czas spotykaliśmy się w nielicznym gronie kolegów, by opracować jakąś stronę tematyczną w Internecie, np. o UFO. I tak wszystko się zaczęło...

W czym się specjalizujesz?

Można powiedzieć, że specjalizuję się w tworzeniu stron internetowych w różnych językach: html, php. Języka programowania uczyłem się przez kilka miesięcy i jeszcze do dziś poznaję jego tajniki i szerokie możliwości. Czasami „składam” też gazetki szkolne lub ministranckie. W sumie strony internetowe projektuję od około trzech lat. Wiadomości o nowościach technicznych zdobywam z różnych specjalistycznych czasopism, takich jak „Komputer Świat EXPERT” itp.

Gdzie zatem w Internecie można znaleźć efekty Twojej pracy?

Zaprojektowałem około 100 stron internetowych, niektóre już nie istnieją. Najbardziej dumny jestem ze strony naszych ministrantów (www.ministranci.nsj.srem.pl – przyp. PG) oraz gazety „Kurier Śremski” (www.kuriersremski.pnx.pl – przyp. PG). Swój udział mam też w stronie www.nsj.srem.pl, prowadzonej jest przez księdza i kilku parafian.

Jak wygląda praca z komputerami w twojej parafii?

Choć ministrantem jestem od trzech lat, to przygoda z komputerami w parafii rozpoczęła się w czerwcu tego roku, podczas festynu parafialnego. Wcześniej pełniłem funkcję szefa jednej z grup ministrantów. Obecnie zajmuję się podliczaniem punktów i rożnymi sprawami administracyjnymi, ale przede wszystkim prowadzeniem strony internetowej! Wprawdzie w parafii nie odbywają się żadne regularne spotkania dla młodych informatyków, jednak gdy zachodzi taka potrzeba to oczywiście spotykamy się w parafialnej pracowni komputerowej. Przeglądam  tam też różne witryny internetowe o tematyce religijnej, skąd czerpię materiały i informacje, które później wykorzystuję do naszej gazetki ministranckiej.

Jakie są Twoje największe komputerowe sukcesy?

Takim sukcesem, na pewno jest każda ciekawie zaprojektowana i sprawnie funkcjonująca strona internetowa. Przyznam, że za swoją pracę otrzymałem już kiedyś pochwały od księży i od dyrektora mojej byłej szkoły.

Czy przygotowujesz obecnie coś szczególnego?

Tak, jestem właśnie w trakcie pracy nad naszą stroną ministrancką, gdyż zbliża się druga rocznica jej istnienia w „sieci”.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Paweł Grosz

Czy wiesz, że...
- najstarsza mysz komputerowa skonstruowana została w 1964 r. przez Douglasa Engelbarta z USA (opatentowana w 1970 r.),
- w 1971 r. Ray Tomlinson (USA) wysłał pierwszego e-maila na zasadzie eksperymentu, czy możliwa jest łączność pomiędzy dwoma komputerami; zastosował wówczas symbol „@” dla odróżnienia nazwy użytkownika od domeny, wiadomość zawierała litery z drugiej linii klawiatury "QWERTYUIOP".
- najmniejszy dysk w stacji dysków został wyprodukowany w Japonii i ma 2,16 cm średnicy.
Źródło: Księga Rekordów Guinnessa 2005.

« poprzedni   |   następny » « wróć